İnsan Kaynakları 17 HAZİRAN 2013 / 08:17

Başarılı bir çalışan neden iş bırakır?

Şirketler, başarılı bir çalışanı işe aldığında çalışanını kaybetmemek için yönetim ekibinden, insan kaynaklarına kadar süreçlerini iyi yönetmeli. Çünkü şirketlerin, yeni eleman alma süreçleri hem pahalı hem de fazla zaman almakta. Özellikle başarılı çalışanların iş bırakma süreçlerindeki farklılıklara değinen Hugent, sürecin kişi başarılı da olsa, hem maddi hem de manevi olarak takdir edilmesinin önemine bağlıyor.
Yetenekli çalışanların şirkete bağlılığını artırmak için hem maddi hem manevi yönden takdir edilmelerinin oldukça önemli olduğunu belirten Hugent İK Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor: “Başarılı bir çalışan için hem manevi hem de maddi olarak takdir edilmek oldukça önemli. Performansın ödüllendirilmesi ve sözlü olarak da takdir edilmesi, başarılı çalışanı diğerlerinden ayırır ve başarısının devamı için motivasyon sağlar. Bunların olmaması ise başarının görülmediği ya da önemsenmediği şeklinde yorumlanır ve performans düşüklüğü veya iş değişikliğine yol açar.”

Yetenekli elemanı başka şirketlere kaptırmamanın püf noktaları
Başarılı bir çalışanın öncelikle hedefi mevcut performansını sürdürmek, zamanla kendini geliştirerek yeni sorumluluklar almak ve bunu iyi bir performansla sergilemek olmalı. Bu nedenle bundan 10 yıl öncesine kadar bağlılığın göstergesi olarak başlanılan işyerinde emekliliği hedeflemek, şimdilerde kariyer planları olan ve yükselmek isteyen başarılı bir çalışanın hedefleri arasında yer almıyor. Üzümcü konuyla ilgili şunları söylüyor: “Çalışanın çok sık iş değiştirmesi tabii ki istenen bir durum değil. Ancak başarılı bir çalışanın aynı şirkette çok uzun yıllar çalışması ve oradan emekli olması işyeri körlüğüne neden oluyor. Bunun sonucunda yüksek performans, motivasyon vb. kavramlardan bahsetmek oldukça zor. Bu sebeple çalışanların çok kısa olmamakla birlikte iş değiştirmesi zarardan çok fayda getirebilir.”
Üzümcü yetenekli çalışanların, başka bir şirkete geçmelerinin ilk nedeni para olarak düşünülse de, kariyer beklentisinin alınan ücrete göre daha önemli bir iş değiştirme nedeni olduğunu da ekliyor.
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics