İnsan Kaynakları 10 HAZİRAN 2017 / 06:22

Başarısızlıklardan ders aldığınız ölçüde başarılı olursunuz

Kentleşmenin yarattığı problemlere teknoloji ile inovasyon odaklı çözümler sunmayı hedefleyen fikirleri ödüllendiren Red Bull Basement’ın özel programı gerçekleştirildi. Brezilya’da Sao Paulo kentinden doğan ve geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilki düzenlenen Basement, küresel başvuruları desteklemeye devam ederken, bu yıl workshop’lar serisi düzenleyerek, girişimcilik ekosisteminden birçok kişiyi buluşturdu. İki aylık Brezilya programı öncesi Boğaziçi Üniversitesi’nde alanında uzman isimlerle bir araya gelen genç girişimciler, bir girişimi tamamlayan üç etmen olarak bilinen ‘hacker, hipster, hustler’ arasındaki bağlantıları birleştirerek, başarıya giden yoldaki hataları öğrenme fırsatı edindi. Program konuşmacılarından gazeteci Emin Çapa, tarihteki yenilgileri batan şirketlerle bağdaştırdığı sunumunu ‘Red Bull Basement: Connecting The Dots’ buluşmasında paylaştı. Hep başarıdan bahsedildiği eleştirisini yapan Çapa; tarihte çıkmış kimi savaşlar ve ülkelerin aldığı büyük yenilgilerden, bugünün dünyasında yanlış kararlar sonucu batan şirketlere uzanan kapsamı ile geniş bir "başarısızlık" hikâyesi anlattı. Çapa’nın “Kimse başkasıyla aynı yoldan giderek başarılı olamaz. Her başarı tek ve eşsizdir. Fakat başarısızlıklar tekrar edilebilir şeylerdir” yorumunu yaptı.
Boğaziçi Girişimcilik Merkezi’nin ‘Noktaları nasıl birleştiririz?’ söyleşisinin ardından, Lidyana.com kurucusu ve CEO’su Hakan Baş da inovasyonla ilgili ipuçları paylaştı. Baş'a göre, başarının sırrı takım oyununda yatıyor. “Herkes takım hedeflerini kendi çıkarlarının üstünde tutunca başarı geliyor” yorumunu yapan Hakan Baş’ın konuşması sonrası katılımcılar disiplinler arası çalışmayı deneyimlediler, atölyelere katıldılar. Dijital tasarım stüdyosu Sherpa’nın kurucusu Yakup Bayrak, tasarımın katma değerine dikkat çekerken, insanı tanımanın tasarıma olan katkısından bahsetti. Kapanış oturumunun katılımcıları ise Scorp’un kurucusu İzzet Zakuto ve Boostfy’ın kurucusu Buğra Kaan Ayaz oldu. "Başarısızlık başarıya giden yolun bir parçasıdır" diyen Zakuto ve Ayaz, bu yoldaki hatalarını paylaştı.
 
ETİKETLER : Red Bull Basement 1126

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN