İnsan Kaynakları 31 ARALIK 2012 / 08:00

Beykoz’da bilişim güvenliği ve güvenli internet paneli

Beykoz Lojistik MYO Kavacık Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Bilişim Güvenliği ve Güvenli İnternet” paneli konuşmacıları olan TBMM CHP Ankara Milletvekili ve Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Bilişim Bölümü Başkanı ve Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nafiz Ünlü ve Bilişim Hukuku Uzmanı Av. Erhan Horasan’ın katılımları ile yapıldı.
Açılış konuşmasını yapan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Bilişim Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nafiz Ünlü, internet ortamında bilgi saklamanın mümkün olmadığının altını çizdi ve günlük hayatta birçok kişinin internet üstünde güvenlik sorunları yaşadığını ve tehlikenin farklı kaynaklarca yönetildiğini söyledi. Konuşmasında tehlike odaklarını büyük devletlerin komuta merkezleri, bilgisayar korsanları, endüstri ve sanayi casusları, haklayıcılar, virüsler olduğunu eylemleri ile kredi kartları, özlük bilgileri, fatura ve şirket bilgileri, özel hayatlar ve aile sırlarının tehlike altında olduğunu söyledi.  Ünlü alınacak tedbirlerin başında kullanılan hesaplar için zorluk dereceleri yüksek olan şifreler ve her hesap için farklı şifre kullanılmasının önemine değindi.
Avukat Erhan Horasan, bilişimin hızla gelişmesi ve beraberinde de sorunları ardından getirmesi bilişim hukukunun ortaya çıkmasına neden olduğunu ve internet ortamının nasıl denetleneceğine ilişkin bir yasa olan 5651 sayılı yasa hakkında bilgi verdi. Yasanın yeni yaklaşımlarla güncellenmesi gerektiğini mevcut yasa ile pekte olumlu bir sonuç alınmadığı yasanın 10. maddesinin c bendindeki “İnternet ortamında yapılan yayınların içeriklerinin izlenmesinin hangi seviye, zaman ve şekilde yapılacağını belirlemek” ifadesine dayanarak toplumda bu yasanın internette sansür yasası olarak algılandığını söyledi. Yasa ile kişisel bilgileri korumadığının da altını çizerken, internet ortamını düzenlemek yerine daha kaotik bir ortam yarattığını, uygulamasının çok zor olan bir yasa olduğunu söyledi.
“Teknolojiden korkmayalım, insandan korkalım”
TBMM CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı internetin hayatın kendisi olduğunu ve 24 saat elimizin altında olması da en büyük zenginliği olduğunu dile getirirken teknolojiden korkulmaması gerektiğini asıl korkulacak unsurun insan olduğunu söyledi. Konuşmasında 5651 sayılı yasaya değinen Halıcı, yasanın bireyin özgürlüğünü kısıtlayıcı olduğu için karşı olduğunu söyledi.
Konuşmacılara yöneltilen sorulara verdikleri cevapların ardından Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Ahmet Yüksel yaptığı konuşması ile katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti. Katılımcılara teşekkür plaketlerinin verilmesinin ardından panel sona erdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics