İnsan Kaynakları 23 ARALIK 2013 / 08:16

Bilgi ile konuşmacı buluşuyor

Dünyada ve Türkiye’de gündem hızla değişiyor. Mülteci sorunu, ekolojik sistemin bozulması, finansal piyasalardaki dalgalanmalar, nükleer enerji. Listeyi uzatmak mümkün. Bu konular her gün dünyanın bir köşesinde farklı masalar etrafında konuşuluyor, tartışılıyor; seminerler, kongreler, konferanslar, çalışma grupları, şirketlerin yönetim kurulları vs. hepsinin ortak amacı doğru kişilerle doğru bilgiye ulaşmak. Bu nedenle etkinliklerde konuşacak uzmanlar hayli önemli.
İndeks Konuşmacı Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Yaprak Özer, bilgiye sahip olan uzmanlarla bilgiyi arayan kitleyi bir araya getirdiklerini belirtiyor. Kongre, konferans, seminer, kurum içi eğitimler için konuşmacı hizmeti verdiklerini vurgulayan Özer, portföylerinde 100’ü yerli olmak üzere toplam 400 konuşmacı olduğunu söylüyor. Özer, ayrıca dünyaca ünlü Amerikalı konuşmacı ajansı Leigh Bureau’nın Türkiye temsilcisi olduklarına dikkat çekiyor. İndeks’in konuşmacıları arasında 2013 Nobel Ekonomi Ödülü’nü alan Amerikalı ekonomist Robert J. Shiller, dünyanın en büyük enerji şirketlerinden British Gaz yöneticilerinden enerji uzmanı Mehmet Öğütçü, gazeteci Emin Çapa, sosyolog Nilüfer Narlı, tiyatrocu-oyuncu Rasim Öztekin dikkat çeken isimler. İndeks’in konuşmacı yelpazesi hayli geniş; mizahçıdan kene uzmanına, astrologdan adli tıp uzmanına çok sayıda uzman bilgisini iş dünyasına aktarıyor.

Konuşmacınız kim olacak?
Özer, şirketlerle doğru konuşmacıyı nasıl buluşturduklarını şöyle anlatıyor: “Genelde ‘bir konuşmacı istiyoruz’ diye geliniyor. Ancak bu konuşmacıdan ne beklendiği, hedef kitlenin kimler olduğu çok net tarif edilemiyor. Biz de sorularımızla şirketlerin istediği, daha doğrusu, konuşmacıyı bulmaya çalışıyoruz. Hangi kitleye hitap edilecek, ne zaman konuşulacak, hangi konu üzerinde konuşulması isteniyor? Tüm bu soruların yanıtları bizi doğru konuşmacıya götürüyor. “Profesyonel konuşmacı” ile “ben de bir konuşma yapayım” diyen arasında bir fark var. Bilgi üreten, kitabı olan, dinleyiciyi doyurabilen, doğru iletişim kurabilen konuşmacıların etkili olabildiğine de dikkat çekiyor.” Yurtdışında konuşmacıların ‘konuşmacı” olmayı bir iş, meslek olarak gördüğünü vurgulayan Özer, “Konuşmacılar, konuşacakları konularda kitaplar, makaleler yazıyor. Konuşmalarında da bunları kullanıyor” diye konuşuyor.
ETİKETLER : Sayı:951

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics