İnsan Kaynakları 18 HAZİRAN 2011 / 01:06

Bilişim dünyasının genç beyni iş yaşamına erken atılacak

Robotik turnuvalarında üstün başarı sağlayan liseli grubunun 9. sınıfta okuyan yıldızı dev bilişim şirketinde staj yapacak.
İş dünyası bazen alışılmışın dışında sıçramalara da sahne oluyor. Buna bir örnek, henüz 9. sınıfta okumasına karşın yıllar önce başlayan yazılım geliştirme merakı sayesinde kazandığı başarıları gerçek hayata aktarmaya başlayan Zafer Çavdar. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’ne ‘Türkiye Robotik Turnuvası Şampiyonluk Kupası’ ve ‘Robot Performans Birincilik Kupası’nı getiren öğrenci takımının ‘programcı’ beyni önümüzdeki yaz döneminde IBM Türkiye’de staj yapmaya başlayacak.
Türkiye genelinde SBS sonuçlarına göre en başarılı öğrencileri tam burslu olarak okutan Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Çavdar, ilkokul sıralarından itibaren ilgi duyduğu teknolojiye, mekanik ve programcılığı birleştiren robotik takımıyla beraber daha da yakınlaştı. Çavdar, LEGO tarafından düzenlenen Robotik Turnuvası’nda takımına Türkiye genelinde ‘Robot Performans Birinciliği’ni kazandırmakla kalmadı, IBM Türk tarafından Temmuz ayında yapılacak staja çağrıldı. Bu sayede Çavdar bir anlamda iş hayatına erkenden atılan sayılı öğrencilerden biri oldu. Daha sonra takımı, FLL Robotik Dünya Şampiyonası’na kadar gitti ve burada ‘dünyanın en ilham verici 3. takımı’ seçildi.

Hedefi: İşletim sistemini tasarlamak
8. sınıfta girdiği SBS’de 499 puan ile girdiği okulda bilgisayar öğretmeni sayesinde ‘programlama’ ile tanıştığını ve Java öğrenmeye başladığını, 9. sınıfa geldiğinde ise C++ dilini öğrendiğini söyledi.
Çavdar robotik çalışmalarına başladığında ise LEGO’nun Mindstorms NXT programlama dilini öğrenmekle kalmamış, buradaki hataları bularak gidermeye başlamış. Böylece bu alanda yarışmalara katılan takımlarının robotlarında kritik iyileştirmeler yaparak başarıyı artırmış.
Çavdar, “Bilgisayarın temelinde algoritmalar yatıyor. Ben de elimden geldiği kadar fazlasını öğrenmeye çalışıyorum. Uzun vadede hedefim bir işletim sistemi geliştirmek ve şu anda işletim sistemlerinde gördüğüm eksikleri bu işletim sistemiyle gidermek” dedi.
ETİKETLER : Sayı:826

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics