İnsan Kaynakları 18 HAZİRAN 2016 / 10:58

Bilişim sektöründe kadının payı daha da artacak

Birleşmiş Milletler’in (BM) 50 ülkede düzenlediği ve Cisco işbirliğiyle Vodafone’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Bilişimde Kızlar Günü’ ile kariyerini BT’de kurmak isteyen genç kızlara yol gösterilmesi hedefleniyor. Bu yıl 5’inci kez düzenlenen Bilişimde Kızlar Günü, farklı meslek liselerinden yaşları 13 ile 18 arasında değişen kız öğrencileri ağırlarken, hedef ise kız öğrencilerin bilişim sektöründeki kariyer fırsatlarını daha yakından tanımaları, teknoloji, bilim, mühendislik ve matematik gibi alanlara yönelmeleri. Düzenlenen etkinlikte söz alan Vodafone Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Çeşitlilik Direktörü Gizem Keçeci, şu bilgileri verdi:
“Bugüne kadar Önce Kadın programımız ile 650 binin üzerinde kadının hayatına dokunduk. Şirket içindeki kadın çalışan oranımızı sektör ortalamasının iki katının üzerinde bir orana çıkararak yüzde 42’ye yükselttik. Bilişimde Kızlar Günü ile de kızlarımızı teknoloji ve bilişim için hazırlamak istiyoruz. Cinsiyet uçurumu dünyanın pek çok yerinde ve ekonominin her alanında karşımıza çıkıyor. Bin kadından 29’u bilişimden mezun ve sadece 4’ü bilişimle ilgili bir işe giriyor. Bu da kadınların bilişim sektörüne eğitim çağından itibaren yönlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini ortaya koyuyor.”
Etkinliğin amacının kız öğrencilere yeni bir pencere açmak, iş dünyası ve meslekler hakkında akıllarındaki sorulara yanıt vermek olduğunu belirten Cisco Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yöneticisi Deniz Sungurlu, “BT alanındaki yetenek açığı Türkiye’de önemini koruyor. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılımı da dünyanın diğer bölgelerine kıyasla geride. Kadınların bu farklarını bilişim sektöründe ortaya koyarak ülkemizi ileriye taşıyacağına inanıyoruz” dedi.
1997 yılından bu yana faaliyet gösteren Cisco Networking Academy programlarından bugüne kadar Türkiye’de 43 bin öğrenci mezun oldu. Cisco’nun Networking Academy programları ile kadınlara bilişim yetkinlikleri katmanın yanında, dijital kültür eğitimleri de sağlandığını ifade eden Sungurlu “Her yıl Networking Academy eğitimlerine 9 bin kişi katılıyor. Bu eğitimlere dünya ortalaması yüzde 17 olan kadın katılım oranının Türkiye’de yüzde 26 olmasından gurur duyuyoruz” bilgisini verdi.
 
ETİKETLER : 1077 Cisco

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics