İnsan Kaynakları 14 MART 2011 / 23:57

Bilişim uzmanı arayışı tırmanışta

Yenibiris.com; 2010 yılı istihdamına yönelik kapsamlı bir çalışma hazırladı. Buna göre, bilişim sektörü en çok ilan verilen ve en çok başvuru alan ilk 10 sektör arasında yerini korudu. En çok ilanı İstanbul’daki firmalar yayınlarken, bu sektörde, teknolojinin gelişimine paralel olarak yeni pozisyonların ortaya çıktığı da görüldü.
Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz’a göre, bilişimin alanı çok genişledi. Yani artık sadece bilişim firmalarında değil, perakende, sağlık-tıp gibi başka sektörlerde de bilişim çalışanlarına ihtiyaç var. “Bilişim, Türkiye’de işgücü maliyetlerinin düşük olması ve Avrupa’ya yakınlığı gibi nedenlerle dinamikliği artan bir sektör” diyen Yılmaz, ekledi: “Bu sektörde çalışmak isteyen gençler yeniliklere göre bilgilerini güncellerlerse, dünyanın her yerinde çalışabilirler.”
Hazırlanan rapora göre bilişim sektörü; en çok ilan yayınlanan sektörler arasında 2010’da 6’ıncı, en çok başvuru alan sektörler arasında da 9’uncu sırada yer aldı.
En çok ilan yayınlanan ilk beş sektör; hizmet, yapı-inşaat, sağlık-tıp, perakendecilik-toptancılık ve gıda olarak sıralandı. En çok başvuru alan sektörler sıralamasında ise ilk beşte sağlık-tıp, perakendecilik-toptancılık, halkla ilişkiler, ilaç, danışmanlık yer aldı.
Bu sektörde en çok başvurulan diğer pozisyonlar ise satış temsilcisi, grafiker ve bakım onarım teknisyeni oldu. Şirketler tarafında ise yazılım uzmanı dışında, web tasarım ve grafik uzmanı, elektrik ve elektronik mühendisi ile müşteri temsilcisi arayışı ağırlıklı oldu.
ETİKETLER : Sayı:812

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics