İnsan Kaynakları 05 AĞUSTOS 2011 / 13:09

Bilişim ve telekomda insan kaynağına özel bakış

Bilişim sektöründe insan kaynağının seçimi, özel bakış açılarını gerekli kılıyor.

Diğer sektörlere göre farklı dinamikleri olan bilişim sektörü, doğru insan kaynağı konusunda da özel bakış açılarını gerekli kılıyor.
Sektöre uzun yıllar IBM çatısı altında yönetici olarak hizmet vermiş, Ufuk Esin ve Aysun Barın’ın kurucu ortakları olduğu BKE Consulting de kurucularının sektörde uzun yıllara dayanan deneyimlerini aktardığı bu özel bakış açısıyla hizmet veren bir danışmanlık şirketi. 2009 yılında kurulan şirketin yönetici ortaklarından olan Esin, IBM Türkiye Kişisel Sistemler Ülke Müdürlüğü ve Lenovo Türkiye ofisinin Genel Müdürlüğü görevlerini üstlenmiş bir isim. Diğer yönetici ortak Barın ise on yıl boyunca IBM Türk İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürüten ve IBM’in bölgesel eğitim merkezi yöneticiliğini yapmış bir isim.
Üç ana başlıkta hizmet veren şirketin verdiği hizmetler; bilişim ve telekomünikasyon sektörüne özel üst düzey ve yönetici düzeyinde seçme ve yerleştirme, bilişim sektörü dışındaki sektörlere de hizmet verdikleri performans ve yetkinlik yönetimi, iş gücü planlama gibi başlıkları kapsayan stratejik insan kaynakları danışmanlığı hizmeti içine alan iş ve yönetim danışmanlığı hizmetinden oluşuyor.
Seçme ve yerleştirme hizmet başlığında BT dünyası içindeki tüm roller için on yıllık tecrübenin üstündeki adaylar için değerlendirme yaptıklarını belirten Esin, son altı ayda 750 aday ile görüştüklerini belirtti. Sektörde hangi insan kaynağı profilinin hangi şirkete uygun olacağının tespitinin sektörü ve şirketleri tanıyan uzmanlar gözüyle değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Esin, “On yıllık x şirketinde çalışan bir isim bazen aynı kategorideki başka bir tedarikçi için uygun olmayabiliyor. Bunu değerlendirebilmek ve doğru yönlendirebilmek çok önemli. Biz de bu konuda sektörü ve şirketleri tanıyan yapımız ve kurulu iletişim ağımızla yönlendirme sağlayabiliyoruz” dedi.
BT sektörü dışında büyük ölçekli şirketlere verdikleri hizmetler arasında Barın’ın yürüttüğü stratejik insan kaynakları yönetim projeleri olduğunu belirten Esin, “Şirketin kültür ve değerlerinden başlayarak işe giriş çıkışlar, performans yönetimi, ücret skalaları gibi tüm insan kaynakları süreçlerinin analiz edilip gözden geçirilmesini yaparak şirketin niteliklerine uygun olarak tasarlıyoruz” diye konuştu.

Doğru insan kaynağı için ilk adım doğru iş ortağı olmalı
Sektörde şirketler ve adaylar tarafında bu alanda yol bulmada sıkıntı yaşandığını belirten Esin, bunun için şirketlerin  sektörü tanıyan uzman kişilerle çalışmaları ve doğru iş ortağını seçmelerinin önemli olduğunu belirtti. Adayların da sektörde CV’lerin şirketin web sitesine başvuru ya da bir arkadaş aracılığıyla gönderilmesi gibi sağlıksız bir yol izlediğini belirten Esin, “Adaylar hangi şirketleri hedefliyorlarsa o şirketlerle çalışan danışman şirketlere başvurmalı. Bu şekilde danışman, o kişinin şirket için doğru isim olup olmadığını başvurusu için doğru bir zaman olup olmadığını söyleyebilir.
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics