İnsan Kaynakları 16 ŞUBAT 2015 / 07:24

Çalışan masasından belli olur

Xerox iş analistlerinin araştırmalarına göre, çalışan masalarının ve ofis ortamlarının görüntüleri çalışanların kişiliğini ortaya koyuyor, verimliliği de artırabiliyor. Ofislerde kullanılan renkler, ofis mobilyalarının düzenleniş şekli, çalışan masalarının düzeni, çalışanların masalarında kullandıkları eşyalar çalışanın kişiliği ve şirketin iş yapma şekliyle ilgili bilgiler sunuyor. İşte Xerox analizleri:

 

Ertelemeyi sevenlerin masaları düzensiz: Dokümanları ve dosyaları masasının üzerinde derli toplu duranlar ise hızlı karar veren, işlerini ertelemeyen, planlı çalışan ve işlerinde duygusallığa pek yer vermeyen kişiler olarak tanımlanıyor.

Az eşyalı ofislerin verimliliği daha yüksek: Xerox iş analistleri, çok eşya bulunan çalışma odalarının verimliliği düşürdüğü kanısında. Bu yüzden az eşyalı bir odada veya alanda çalışılmasının verimlilik açısından daha iyi olacağı belirtiliyor.

Aile fotoğrafları ile özel hayat vurgusu: Çalışma alanında ailesinin ve arkadaşlarının fotoğraflarını bulunduranlar, dışarıya karşı ailesine önem verdiğini ve iş dışında da sosyal bir hayatı olduğunu düşündürmek isteyen kişiler.

Özlü sözler kullananlar idealist: Çalışma ortamında özlü sözler bulunduranlar, ilkeli olmaya çalışan, rol modelleri ile idealist bir görüntü çizmeye çalışanlar.

Özenli not tutanlar daha disiplinli ve planlı: İşi ile ilgili düzenli, okunaklı notlar alanlar; planlı ve iş hayatını disipline etmeyi seven kişiler olarak algılanıyor.

 

Kokulu objeler bulunduranlar doğa severler: Çalışma ortamında çiçek, kokulu mum ve tütsü gibi objeler bulunduranlar doğa severler. Bu kişiler için böyle bir ortam farklı hissetmeyi ve işlere daha iyi konsantre olmayı sağlıyor. Alerjisi olanların ise bu ortamdan rahatsız olması maalesef kaçınılmaz.

Renk tercihi karekterin yansıması: Kırmızı hırslı, istekli ve ön planda olmak isteyenleri, mavi ve yeşil tonları sakin ve soğukkanlılığını koruyabilen kişileri, sarı ve turuncu gibi canlı renkli objeler enerjik, kolay iletişime geçen, konuşkan sosyal çalışanları tanımlıyor. Mor ve tonlarını sevenler, duyarlılığı fazla olan işinde yaratıcı özellikleri ön plana çıkaran kişiler. Beyaz sadeliği seven, sonuç odaklı, planlı programlı çalışan kişilerin tercihi. Gri ve kahverengi tonlarına yer verenler, temkinli yapıda olan kişiler. Tercihi siyah olanlar ise özgüveni yüksek, iddialı ve kararlı yapıdaki çalışanlar.

Müzik dinleyenler konsantre olmak isteyenler: Araştırmalar, çalışanların yüzde 61’inin çalışırken müzik dinlediğini, klasik müziğin konsantrasyonu arttıran ve verimliliği sağlayan en iyi müzik türü olduğunu gösteriyor. Tabi yüksek sesle olmadıkça.

Biblo ve oyuncakları olan yetişkin çocuklar: Meraklı ve koleksiyoner kişiliği olan, işinde ev ortamı yaratmaya çalışan bu kişiler çalışma ortamlarına duygusal olarak bağlanmak istiyor. Uzmanlar, yöneticilerin bu karakterdeki çalışanlara sorumluluk verirken daha temkinli yaklaştıklarını da hatırlatıyor.

 

 
ETİKETLER : 1009

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics