İnsan Kaynakları 09 MART 2015 / 09:01

Çalışanı memnun edin, performansının karşılığını verin

2015 yılında da beklediği zamlara ulaşamayan çalışanların imdadına ek mesailer de yetişmiyor artık. Çünkü İK sitesi Eleman.net tarafından gerçekleştirilen ‘2015 Mesai Saatleri Araştırması’nın da gösterdiği gibi, Türkiye’de fazla mesainin ücretlendirilmesine dair olumsuz bir tablo var. 12 bini aşkın çalışan ve yaklaşık 6 bin işveren temsilcisi aracılığıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, çalışanların yüzde 65’i mesaiye kalsa da ek ücret alamıyor. Çalışanların yaklaşık yüzde 35’i ortalama çalışma süresi olan 8- 10 saat arası iş başında olurken, 10 saatin üzerinde çalışanların oranı da yüzde 45’i aşıyor. Öte yandan, araştırmada şirket temsilcilerinin verdiği yanıtlar da çalışanların cevaplarıyla paralel. Buna göre, işverenlerin yüzde 56’sı “Şirketinizde fazla mesai uygulaması yapılıyor mu?” sorusuna “Hayır, yapılmıyor” yanıtı verirken, yüzde 57’si fazla mesai karşılığı serbest zaman (izin) hakkı tanıdıklarını belirtirken, sadece yüzde 32’si ek ücret verdiklerini dile getiriyor. İşverenlerin yüzde 11’i ise fazla mesai karşılığında çalışanlarına hiçbir hak tanımıyor.

Tüm bu sonuçlar, çalışanların artan memnuniyetsizliği ışığında ‘performansa dayalı ücret’ modelinin gerekliliğini ortaya koyuyor. Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal da araştırma sonuçlarını şöyle yorumluyor:

“İşverenler tarafından doğru bir planlama yaparak, performansa göre maaş miktarlarının belirlendiği yeni sistemlerin gündeme alınmasıyla, beklenti ve memnuniyet arasındaki uçurumu ortadan kaldırabiliriz. Küresel bazda da insan kaynaklarında temel gündem maddesi olan ‘performansa göre ücretlendirme’ modeli, Türkiye için de kaçınılmaz hale geldi. 2015’te bu modelin sektörümüzün ana gündeminde olacağına inanıyoruz.”
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics