İnsan Kaynakları 24 ARALIK 2012 / 01:02

Çalışanlar 2013’ten umutlu mu?

10 yıldır ‘Workmonitor’ adıyla yılda dört kez küresel iş dünyası eğilimlerini araştıran insan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad, 2012’nin son araştırmasını yayımladı. Avrupa, Asya Pasifik ve Amerika kıtalarını içeren, Türkiye’nin de dahil olduğu 32 ülkeyi kapsayan bu yılın son araştırmasında önemli bulgular ortaya çıktı. Workmonitor 4’üncü dalga sonuçlarına göre tüm dünyada çalışanların yüzde 60’tan fazlası kendi ülkelerindeki ekonomik durumu ‘kötü’ olarak nitelendiriyor. Özellikle Yunanistanlı çalışanların yüzde 98’i bu görüşü savunurken, İspanya’da bu oran yüzde 96. Macaristan ve İtalya’da yüzde 94 iken, Türkiye’de ülke ekonomisinin kötü olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 68. Euro bölgesindeki çalışanların ortak görüşü ise “Belki zor zamanlar yaşıyoruz ama 2013’ten iyi şeyler bekliyoruz” oldu. Euro bölgesi dışında kalan Avrupa ülkelerinde ise Norveçli çalışanların yüzde 94’ü, İsviçreli çalışanların yüzde 87’si, İsveçli çalışanların yüzde 74’ü ülke ekonomilerinin durumunu iyi olarak nitelendirdi.
Araştırmada önemli bulguların yer aldığına dikkat çeken Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, “2013 planlarının yapıldığı bugünlerde, küresel araştırmaya katılan çalışanların yüzde 70’ten fazlası ülke ekonomilerindeki olaylara karşın, işverenlerinin finansal açıdan iyi durumda olduğunu söyledi. Öte yandan çalışanlar yeni yılda işverenlerinin finansal performansının daha da iyileşeceğini umuyor. Önümüzdeki yıl olumlu gelişmeler bekleyen çalışanlar özellikle yüzde 86 ile Brezilya’da. Bu oran Türkiye’de yüzde 73, Yunanistan’da ise yüzde 32. Araştırmada ön plana çıkan diğer önemli bir gündem maddesi ise çalışanların daha iyi bir iş-yaşam dengesi olması yönündeydi. Küresel olarak çalışanların yüzde 73’ü 2012’de iş yüklerinin arttığına işaret ederken, tüm dünyadaki çalışanların yüzde 80’i iş-yaşam dengesinde daha iyi bir yapılanmanın olmasını istiyor” değerlendirmesinde bulundu.
Yeni yıla sayılı günler kala, çalışanların büyük bir kısmı işverenlerinden maaş artışı bekliyor. Bu oran Türkiye’de yüzde 77. ABD’de yüzde 69, İngiltere’de yüzde 61, Almanya’da ise yüzde 57. Maaş artışının yanı sıra çalışanların yüzde 76’sı 2012’deki iş yükleri ve ulaştıkları başarılara dayanarak, finansal bir ödül ya da bir seferlik ikramiye hak ettiklerini düşünüyor.
ETİKETLER : Sayı:901