İnsan Kaynakları 13 TEMMUZ 2015 / 06:14

Çalışanlar, gerilmek istemiyor

Great Place to Work Enstitüsü’nün bu yıl 13’üncü kez açıkladığı Avrupa’nın En İyi İşverenleri Listesi’ne göre, psikolojik açıdan sağlıklı, eğlenceli ve katılımcılığın desteklendiği demokratik iş ortamları çalışanların da öncelikli beklentileri. Çalışma saatleri ve mekanlarında esneklik de tercihlerde öne çıkıyor. Ayrıca Asya, Amerika ve Türkiye’de olduğu gibi, Avrupa’da da En İyi İşverenler listesinde BT şirketleri kendini gösteriyor.

19 ülkeden, 2 bin 322 şirket ve 1 milyon 600 bine yakın çalışanın analiz edildiği listeye göre, çalışanlar iş yerlerinin psikolojik ve duygusal açıdan sağlıklı, eğlenceli ve söz sahibi olabilecekleri demokratik ve şeffaf ortamlar olmasını her zamankinden çok önemsiyorlar. Çalışanların şirket içi karar mekanizmalarında söz sahibi olması ile katılımcılık da her zamankinden daha çok destekleniyor. Analizde öne çıkan bir faktör de, mekan ve zaman bakımından esneklik beklentisi. Bu noktada çalışanların çalışma saatlerini kendi istedikleri şekilde ayarlamaları, hatta ofis dışında tercih ettikleri bir mekanda çalışmaları teşvik ediliyor.

Uzun soluklu kariyere sıcak bakılıyor

Sektörler açısından bakıldığında, listede 90 puan ile en yüksek güven endeksine erişen sektör, Türkiye ve Asya’da bu yıl açıklanan listelerde de olduğu gibi BT ve profesyonel hizmetler.

Avrupa’da Trust Index Çalışan Anketi’nde olumlu yanıt oranını en çok artıran sorular ışığında, Avrupalı şirketlerin çalışan bağlılığı alanında önemli bir aşama kaydettiği görülüyor. Bunun bir göstergesi olarak, 2003’ten bu yana, “Burada uzun süre çalışmak istiyorum” sorusuna verilen olumlu yanıtların oranı yüzde 55 seviyesinden 85’e yükseldi.

Öte yandan, Avrupa’nın En İyi İşverenleri ödülleri En İyi Çok Uluslu İş Yerleri, En İyi Büyük Ölçekli İş Yerleri ve En İyi Küçük ve Orta Ölçekteki İş Yerleri olmak üzere 3 kategoride verildi. Kategori birincileri de sırasıyla NetApp, Davidson Consulting ve Cygny oldu. En İyi Çok Uluslu İş Yerleri listesinde, Türkiye’de de faaliyet gösteren ve Mayıs ayında açıklanan Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde de yer alan EMC, Microsoft, H&M, Hilti, eBay (Gitti Gidiyor) ve AbbVie var.

 

 
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics