İnsan Kaynakları 07 MAYIS 2011 / 03:33

Çalışanlar iş arıyor!

Araştırma şirketi Selas Türkiye’nin araştırmasına göre her 3 kişiden biri çalışmasına rağmen iş arayışını sürdürüyor. Her 5 kişiden biri ise işini kaybetme ihtimaline karşı iş görüşmelerine gidiyor.
Bilgisayar destekli web görüşmesi tekniği kullanılarak iş arayan tarafında 1232 kişiyle, işverenler tarafında ise 200 kişiyle yapılan araştırma 2010 Kasım ayında sonuçlandırıldı ve geçtiğimiz yılın muhasebesi yapıldı. Araştırma Türkiye temsili 14 şehirde (İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Kocaeli, İzmir, Aydın, Ankara, Kayseri, Antalya, Adana, Samsun, Trabzon, Erzurum, Gaziantep) yapıldı. Katılımcılar iş arayan tarafında AB, C1 ve C2 SES gruplarından 18-44 yaş arası kişilerden, işveren tarafında İK uzman ve yöneticileri, şirket sahipleri ve diğer yönetim kadrolarından oluştu. İş ve eleman arayanların profilini netleştirmeyi hedefleyen çalışmaya göre araştırmaya katılanların yüzde 45’i çalışmıyor ve aktif olarak iş arıyor.
Araştırmada, çalışmasına rağmen iş arayanların yüzde 50’yi bulduğu görülüyor. İş aramadığını, yeni fırsatlardan haberdar olmak amacıyla iş ve İK sitelerini kullandığını söyleyen kesimin oranı ise yüzde 5.
İş arayanların genel durumuna bakıldığında, işsizler arasında en büyük grubu son 6 aydır işsiz olanların oluşturduğu ve bu oranın 2008 yılındaki araştırmadaki yüzde 50’yi de aşarak yüzde 62’ye ulaştığı görülüyor. Her 4 kişiden biri ise 7-12 aydır işsiz olduğunu söylüyor.
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN