İnsan Kaynakları 31 AĞUSTOS 2015 / 00:46

Çalışma şartları iyi olmazsa olmaz…

Eleman.net mavi yaka çalışanların işten ayrılma sebeplerini araştırdı. Araştırmada çalışanlara, “Bir önceki işinizden ayrılma nedeniniz neydi?” sorusu yöneltildi. Ankete katılan 12 bin 535 aday arasında gerçekleştirilen çalışmaya göre, işten ayrılma gerekçelerinin başında çalışma şartları geliyor. Mavi yaka çalışanların yüzde 30’unun çalışma koşullarından dolayı işten ayrıldığını ortaya koyan çalışmaya göre, yüzde 24,58’lik pay ise maaş politikasında. Bunu yüzde 15,44 ‘patronum’, yüzde 15,31 ‘kariyer planlarım’, yüzde 9,61 ‘iş yerimin uzak olması’, yüzde 5,06 ‘iş arkadaşlarım’ yanıtları izliyor.

Genelde mal veya hizmet üretimi yapan bir işletmede, sahada veya üretim tezgahı başında birebir emek sarf eden ve zihin gücüne oranla daha fazla beden gücüne dayalı işlerde çalışan mavi yaka adaylar, çalışma koşullarından muzdarip ve iş değişikliklerinin sebeplerinin başında çalışma koşullarının kötü olması geliyor.

İş güvenliği sağlanmalı

Mavi yaka ve orta kademe personelin beklentileri ile şirketin sunduğu imkanlar arasındaki uyumsuzluklar ve şirketlerine olan aidiyet duygularındaki eksiklik, iyileştirilmeye gidilmediği taktirde yeni iş arayışına dönüşebiliyor. Mavi yaka ve orta kademe çalışanlar için mesai saatleri ve çalışma günlerini içeren çalışma koşulları önemli bir etken olarak ortaya çıkarken; ücret, yan haklar ya da şirketin kurumsallığı, çalışma koşullarından sonra geliyor. Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, sonuçlar konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

“Özellikle beden gücüne dayalı olarak çalışan mavi yakalıların beklentisi; ücret ve yan haklardan önce, çalışma şartlarının iyi olması. Şirketler çalışanlardan yetenek ve özellikleri doğrultusunda başarıya ulaşması ve iyi bir performans ile çalışmasını bekliyor. Mavi yakalı çalışanların performansındaki artışı etkileyen faktörler, fikirlerinin önemsenmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve iş güvenliğinin artırılmasıyla sağlanabilir.”

 
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics