İnsan Kaynakları 14 ARALIK 2013 / 10:49

Cam tavana çarpmadı

General Motors'un CEO'su  Mary Barra oldu.Maria Barra' nın GM'nin CEO'su olması, iş dünyasında büyük etki uyandırdı. 2012 yılı Ağustos ayında Forbes tarafından dünyanın en güçlü 41. kadını ilan edilen Barra, GM’de kariyer yolculuğuna 33 yıl önce stajyer olarak başlamıştı. GM'de bürokrasiyi azaltmak için çalışmalarıyla bilinen 1961 doğumlu Barra, Detroit'te yaşıyor ve iki çocuk annesi. Geçtiğimiz yıl, 152 milyar dolar gelir elde eden GM, yöneticisi kadın olan en büyük bütçeli şirket olacak.

Çıkmaz sokaktan çıkmayı başardı
Kadınların üst kademe yönetim pozisyonlarına ulaşmasını engelleyici davranışsal ve örgütsel önyargılardan kaynaklanan, görünmez, yapay engellerini genel olarak tanımlayan "cam tavan" eşitsizliğin bir sembolü olmaya devam ediyor. Küresel CEO'ların yalnızca yüzde 4,2'sini kadınlar oluşturuyor. Otomobil sektöründeki kadınların kariyerinde 'çıkmaz sokak' olarak değerlendirilen insan kaynakları müdürlüğünden sıyrılarak yükselmesini sürdürebilen şanslı başarılı kadın yöneticilerden biri oldu.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN