İnsan Kaynakları 11 NİSAN 2010 / 18:00

Darüşşafakalı öğrenciler ABD’den ödülle döndü

Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri, ABD’deki FRC Robot Yarışması’nda “Integrity Award” ödülünü kazandı.
Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri, 18-20 Mart 2010 tarihlerinde ABD’nin Şikago eyaletinde düzenlenen FIRST Robotic Competition (FRC) Robot Yarışması’na katıldı. Kulüp tarafından tasarlanan robot, yarışmada mühendislik, görsel seçkinlik ve robotla takımın estetik uyumu gözetilerek verilen ‘Integrity Award’ ödülünü aldı.
FRC Robot Yarışması, ABD’de lise düzeyindeki öğrencilerin mühendislik ve problem çözme becerilerini geliştirmek adına düzenleniyor. Robotun görevi Ocak ayının ilk cumartesi günü NASA TV’de açıklanıyor ve göreve uygun robot tasarımı için altı hafta süre veriliyor. Bu süre sonunda takımlar robotlarını hazırlayıp paketleyerek kargoyla yarışma yerine gönderiyorlar.
Bu yılki maraton 9 Ocak’ta başladı. Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencilerinden Beren Kayalı, İrem Çabuk, Doğucan Yenidünya, Onur Çolakel, Sarp Nalçın, Hakan Balcan, Can Öz ve Kubilay Elmacı, Darüşşafaka Fen ve Teknoloji Öğretmeni Müge Tuvay’ın liderliğinde 23 Şubat’ta robotlarını tamamlayarak ABD’ye gönderdi.

“Uzman mühendislerden destek bekliyoruz”
Kendisi de Darüşşafakalı olan Fikret Yüksel Foundation’ın kurucusu Fikret Yüksel’in kızı Susan Burchard’ın girişimiyle yarışmaya katılan Darüşşafaka Robot Kulübü, 42 takımın katıldığı yarışmaya ABD dışından Brezilya ile birlikte katılan iki yabancı ekipten biriydi. Darüşşafaka öğrencilerini yarışma sırasında Fikret Yüksel Vakfı ile birlikte Caterpillar da destekledi.
Yarışma sırasında takımlara verilen destek, çoğu durumda alınan dereceyi de doğrudan etkiliyor. Darüşşafaka Fen ve Teknoloji Öğretmeni Müge Tuvay, bu konuda kendilerine destek olacak uzmanlara ihtiyaç duyduklarını belirterek şöyle bir çağrıda bulunuyor: “Bu yarışma bir süreç. Her yıl yeni tecrübeler ediniyoruz ve gelecek yıl FRC’de çok iyi derece yapacağımıza inanıyoruz. Ancak yarışma sırasında gördük ki bazı takımların çoğu becerikli mühendislerden oluşan akıl hocaları var. Bu mühendisler robotların yapımında takımlara yardımcı oluyorlar. Biz de takımlarımıza gönüllü olarak destek verebilecek, konusunda uzman mühendislere ihtiyaç duyuyoruz. Bu çabamızda bize yardımcı olabilecek herkesin desteğini bekliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:766

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics