İnsan Kaynakları 26 OCAK 2015 / 05:20

Deniz, güneş, kum ve yitip giden haklar

Turist sayısında, tesislerde artışa paralel turizm sektörünün büyüme ve gelişme potansiyeline karşılık, bunun sektör çalışanlarına aynı oranda yansımadığı görülüyor. Sektörde yaklaşık 1.3 milyon kişi çalışırken, günlük çalışma süresinin 16-18 saati bulması, bu saatlere dair fazla mesai ücretlerinin alınamaması, sezonluk çalışma nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanılamaması, bazı beldelerde çalışanlara sigorta yapılmaması sektör çalışanlarının temel sorunlarını oluşturuyor. Sektör çalışanlarının önemli bir bölümünün vekilliğini yapan Avukat Necip Şenel, bu sorunlara sektörde hukuksuz işten çıkarmaları ve düşük ücret politikalarını da ekliyor.

Özellikle Bodrum-Milas bölgesinde, mülk sahiplerinin çoğu yabancı olan sitelerde her yönetim değişikliğinde birçok çalışanın da hukuksuz şekilde işten çıkarıldığını söyleyen Avukat Şenel, “Turizm sektöründe sendikal yapılanmaların yok denecek kadar az olması mağduriyetleri artırıyor. Devletin sektörü düzenleme çabalarının yanında, bireylerin de hukuki yollara başvurması gerek. Aksi halde sektörde mağduriyetlerin önüne geçilmesi zor” dedi.
ETİKETLER : 1006
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN