İnsan Kaynakları 03 EYLÜL 2017 / 23:22

Denizcilikte iş fırsatları, eğitimle destekleniyor

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklenen, Kocaeli Sanayi Odası (KOSANO) ve Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) işbirliği ile hazırlanan, Türkiye de bir ilk olan proje kapsamında liman sektöründe kalifiye eleman açığının kapatılması hedefleniyor. Liman işletmelerinde halen çalışanlar kadar, limancılık sektöründe yer almak isteyen gençlerin de ihtiyacına katkı sağlaması hedeflenen projenin toplam yatırımı 2,5 milyon TL. Ekim ayı başında projenin sona ermesi ile birlikte eğitime başlanacak. Eğitimi tamamlayarak, yapılacak teorik ve performans sınavlarında da başarılı olanlar ise Mesleki Yeterlilik Sertifikaları’na sahip olarak, nitelikli işgücü olarak sektöre katılacaklar.
 
Yetkin istihdam fırsatı
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Liman İşletmelerinde Nitelikli İşgücü ile İş Verimliliği ve Etkinliği Modelimizle Türkiye’de Öncü Oluyoruz” projesiyle kurulan ‘Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ni yerinde inceledi. Proje kapsamında, liman işletmeciliğine yönelik simülatör eğitimlerinin verileceği merkeze yatırım yapan TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kenan Selçuk, şu bilgileri paylaştı:
“Bu proje limancılık sektörü için ayrı bir öneme sahip. Türkiye’nin özellikle deniz ticaretindeki stratejik konumu liman sektörünü de etkiliyor. Hem ülkemiz hem gençlerimiz adına nitelikli işgücü oluşması için attığımız bu adımda liman sektörüne de yatırım yapıyoruz. Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi ile ihtiyaç duyulan kalifiyeli istihdamı karşılamak amacıyla sadece mevcut çalışanlara değil, bu alanda çalışmak isteyen kişilere de eğitimler düzenlenecek. Simülasyon eğitimlerini gerçekleştirmek için yapmış olduğumuz makine ve teçhizat yardımlarıyla TÜRKLİM’in de bu projede var olması çok önemli.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics