İnsan Kaynakları 02 KASIM 2015 / 09:23

Dersimiz; endüstriyel robotlar

İstanbul Gedik Üniversitesi - Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde GeKa Robot işbirliği ile mühendis ve teknik elemanlara robotik ve otomasyon konularında eğitim vermek amacıyla Robot Akademiyi kuran Gedik Holding, endüstriyel robotları yerli imkanlarla üretmek için kolları sıvıyor. 21-22 Ekim tarihlerinde WOW Convention Center’da düzenlenen Robot Yatırımları Zirvesi’nde konuşan Gedik Holding CEO’su Mustafa Koçak, Ar-Ge çalışmalarına önem verdiklerini ve robot teknolojilerine yatırım yaptıklarını söyledi. Şu anda Türkiye’de kullanılan tüm endüstriyel robotların Almanya, Japonya ve Güney Kore’den ithal edildiğini söyleyen Koçak, şu bilgileri verdi:
 
“İki yıl önce Gedik Üniversitesi Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde Robot Akademisi’ni kurduk. Burada robotik teknolojiler hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler veriyoruz. İsteğimiz; fabrikaların istihdam edeceği gençlerin, özellikle yeni nesil teknisyenlerin, bu teknoloji hakkında yetişmiş eleman olarak işe başlamalarını sağlamak. Bu da sıfırdan eleman almak yerine, endüstriyel robotlar ve kullanımları hakkında gerekli eğitimi almış kişilerin istihdam edilmesine olanak verir. Önümüzdeki dönemde insan; üretim süreçlerinde ‘karar verici’ mekanizmanın içinde olmalı.”
 
Eğitimler çeşitlenerek sürecek
İstanbul Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Savaş Dilibal da, robot akademisi bünyesinde açılan eğitimler hakkında bilgi verdi. Verilen eğitimler ile mekatronik mühendisleri ve öğrencilerine, teknik personele ve robot operatörlerine yönelik periyodik eğitimler düzenlendiğini belirten Dilibal, eğitimlerin ilk gününde robot sisteminin çalışma prensibi ve yapısı, temel seviye program veri bilgisi, programların otomatik modda çalıştırılması, arıza kod ve bilgileri, temel robot emniyet ve güvenlik prensipleri robot programlama uygulaması, ikinci günü ise; temel robotlu kaynak sistemleri, robotlu kaynak uygulamalarında kullanılacak kaynak makinelerinin standart fonksiyon bilgileri, robotlu kaynak uygulamaları, robotlu kaynak sistemlerinde kullanılan opsiyonlar hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler verildiğini söyledi. Dilibal, robot eğitimlerinin bundan sonra da farklı seviyelerde hız kazanarak devam edeceğini sözlerine ekledi.
ETİKETLER : 1044

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics