İnsan Kaynakları 24 AĞUSTOS 2015 / 06:05

Dört mevsim teknoloji

Ofis marketi Avansas.com’un müşteri siparişlerini analiz ederek ulaştığı sonuçlara göre; teknolojik ürünlerin satın alma yoğunluğu, değişen iş hayatını da yansıtıyor. Teknoloji ürünlerinin en çok tercih edildiği dönem Ekim, Kasım ve Aralık ayları. Ofis dışında çalışanlar, tüm ürünlerde taşınabilir olanları tercih ediyor. Satış ekipleri başta olmak üzere dışarıda çalışanlar en fazla laptop, tablet, taşınabilir şarj cihazı, USB bellek, harici hard disk, pil, taşınabilir projeksiyon ve taşınabilir vantilatörleri sipariş ediyor. Ürünlere göre ise USB bellek, taşınabilir şarj cihazları ve CD’ler daha çok Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında alınıyor. Siparişler özellikle tatil dönemlerinde yoğunlaşıyor. Bu da çalışanların tatile giderken mobil teknoloji ürünlerini ve verilerini yanlarına aldıklarını gösteriyor. Harici diskler, genelde Ocak-Şubat ile Kasım-Aralık aylarında alınıyor. Klavye tüketimi ise sene sonuna doğru artış gösteren ürünler arasında. Öte yandan, hava sıcaklıkları da teknolojik ürün siparişlerine yön veriyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında klima ve vantilatör satışları artarken, Ekim ve sonrasında ise yağlı radyatör ve elektrikli ısıtıcı satışlarında önemli artış yaşanıyor.

Mesleki alışveriş öncelikleri

Teknolojik ürün siparişleri meslek gruplarına göre de değişiklik gösteriyor. Avukatlar, muhasebeciler, bankacılar ve mimarlar en fazla USB bellekler, harici diskler alırken, pazarlama, tanıtım ve reklam sektöründe çalışanlar ise taşınabilir şarj cihazları ve taşınabilir projeksiyon cihazları sipariş ediyor. Laptop ve laptop çantaları özellikle ajanslar tarafından en yoğun sipariş edilen ürünler arasında. Avukatlık, mimarlık ve bankacılık ofisleri genellikle masaüstü bilgisayarları ve harici hard diskleri tercih ediyor. USB bellek ve CD’ler ise tüm meslek grupları içinde en yoğun sipariş edilen ürünler.

Öte yandan, tablet alanların oranı 2015 yılının ilk yarısında 2014 yılına göre 3,5 kat artış gösterdi. Tablet kılıfları, taşınabilir şarj cihazları ve telefon aksesuarları da bu satışlara paralel artış gösteriyor. Akıllı cep telefonları da Avansas.com üzerinden en fazla satışı yapılan teknolojik ürünler arasında.

 
ETİKETLER : 1035
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN