İnsan Kaynakları 31 OCAK 2010 / 18:00

Dört sektörde iş ilanları artıyor

Şirketlerin 2009 sonunda verdiği ilanları değerlendiren Yenibiris.com, 2010’da şirketlerin en çok işe alım yapacağı pozisyon tahminlerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre geçen yılın son çeyreğinde ilan sayılarında ciddi artış gösteren sektörler; sağlık, mağazacılık, inşaat ve bilişim oldu. Yeni yılda öne çıkan mesleklerini araştıran Yenibiris.com, bu sektörlerde en çok eleman aranan pozisyonları değerlendirdi. Buna göre sağlık sektöründe son yıllarda en çok aranan pozisyonlar, bu yıl da geçerli. Bunlar; hemşire, yoğun bakım hemşiresi, dahiliye uzmanı, radyoloji teknikeri, anestezi teknikeri, hasta danışmanı ve acil tıp teknikeri olarak sıralanıyor.
Nitelikli insan kaynağı açığının yüz bine ulaşacağı belirtilen bilişim sektörü, bu yıl veritabanı yöneticisi, yazılım geliştirme uzmanı, sistem ve ağ uzmanı, java uygulamaları uzmanı, iş analisti, web master, ABAP uygulama geliştirme uzmanı ve flash animasyon uzmanı arıyor.
Yurtdışı yatırımların arttığı inşaat sektörünün en popüler pozisyonları; mimar, inşaat mühendisi, teknik ofis uzmanı, ihale uzmanı, şantiye şefi, saha mühendisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi) olacağı tahmin ediliyor. Mağazacılık tarafında ise kasiyerler, satış danışmanları ve mağaza müdürlerine yoğun ihtiyaç duyuyor. Yenibiris.com’a göre son zamanlarda ilanlarının arttığı görülen diğer bir alan ise görsel düzenleme.
Bunların dışında, bütün sektörlerde en çok aranan kişilerin önceki yıllarda olduğu gibi 2010’da da satış, pazarlama ve mali işlerde çalışan uzman ve yöneticiler olacağı görülüyor. Mali işler-muhasebe alanında özellikle yabancı dil bilen uluslararası finans uzmanları da bu yıl ön planda olacak.
ETİKETLER : Sayı:756