İnsan Kaynakları 28 KASIM 2010 / 18:00

Eğitimde üst seviye çözüm ortaklığı


AcademyTech, Cisco eğitimlerinde en üst seviye çözüm ortaklığı olarak nitelendirilen CLSP şirketler arasına girdi.
Cisco ile dirsek temasında çalışmalarını sürdüren AcademyTech, markanın eğitim kanadında en üst seviye iş ortaklığı olarak nitelendirilen Cisco Learning Solutions (CLSP) unvanını kazandı. Türkiye’de bu unvanı alan ilk şirket olan AcademyTech, Avrupa’da dördüncü; dünyada ise 41. CLSP unvanını alan şirket oldu.
Cisco’nun kanal yapısına değinen AcademyTech Genel Müdürü Özcan Yıldız, bu kanalların eğitim ve ürün satışı odaklı olduklarını kaydetti. Bu kanal yapılarını dağıtıcıların ve kanal iş ortaklarının oluşturduğunu belirten Yıldız, “Cisco’nun eğitim tarafında da buna benzer bir yapılandırma söz konusu. Üstte CLSP bulunuyor, altında da kanal iş ortakları yer alıyor. Bunlar ise Cisco Learning Partner (CLP) ve Learning Associate Partner (LPA) olarak geçiyor. CLSP altında bulunan kanal iş ortaklarına; eğitim müfredatı, eğitmen ve kitap siparişi gibi konularda yardımcı oluyor. Biz burada bir çözüm ortağı olarak konumlanıyoruz. Cisco ile çalıştığımız gibi tüm kanal tarafına da hizmet veriyoruz. Kanal eğitimlerini gerçekleştiriyoruz” dedi.
CLSP unvanına sahip olan şirketler, eğitimler tarafında çok daha etkin bir role sahip. Bunlardan biri de yeni ürünler ve teknolojiler konusunda müfredat hazırlanması. Bu noktada CLSP olmak da yeterli değil. Yıldız bu konuda şunları aktardı: “Cisco ürünü geliştirirken kendine bir yol haritası çizer. Bu yol haritasının belirli bir noktasında ürüne dair eğitimler konusunda da adımlar atılmaya başlanır. Bu, ürün geliştirmeye başlamadan öncedir. Cisco CLSP’den ürün geliştirilirken, o ürünle ilgili eğitimlerin de hazırlanmasını ister. Burada amaçlanan ürün anons edildiğinde ilgili eğitimlerin de hazır olmasıdır. Bu rolü üstlenmesi için bir şirketin hem CLSP olması, hem stratejik iş ortağı olması hem de Cisco’nun gelişmiş servisleri konusunda eğitim yetkinliğine sahip olması gerekiyor. Biz bu üç koşulu da karşılıyoruz.”
CLP ve LPA pozisyonundaki oyuncuların CLSP şirkete bağlı olmak zorunda olduğunu belirten Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu şirketler tek başlarına eğitim veremiyorlar. Biz bu noktada denetleyici rolünü de üstleniyoruz. Burada eğitmenler ve müfredatın doğru şekilde takip edilmesinin yanı sıra eğitimleri alanların memnuniyet derecesi kontrol ediliyor.”
CLSP unvanıyla alanlarında gelişmiş hizmetler vermeyi hedeflediklerini ifade eden Yıldız, “Eğitimlerini sağlayarak teknoloji ülkemizde yaygınlaştırabilirsek danışmanlık tarafında da önemli adımlar atabiliriz. Belirli teknolojilerin Türkiye’de uygulamaya alınması gerektiğinde eskiden yurtdışından danışmanlar gelirdi. Şimdi yurtdışında gerçekleşen projeler için biz gidiyoruz. Şu anda Suudi Arabistan ve Azerbaycan’da yürüyen projelerimiz söz konusu. Bu ünvan sayesinde Cisco ile birlikte çözüm üreten bir konuma geldik” dedi.
ETİKETLER : Sayı:797

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics