İnsan Kaynakları 22 KASIM 2015 / 13:10

En yüksek zam yazılımcıya

Global yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group tarafından Ağustos-Kasım ayları arasında Türkiye’deki bin 387 şirketteki 713 bin 126 çalışana ilişkin toplanan veriler baz alınarak gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de özel sektörde 2016 yılında ücret artış oranı ortalama yüzde 9 olacak. Bu rakam geçtiğimiz yıl da yüzde 9 olarak açıklanmıştı. Hay Group Türkiye 2016 Yılı Ücret Artış Araştırması’nda 51 farklı sektör incelenirken, bu sektörler içinde en yüksek zammı yüzde 10’luk oranla yazılım sektörünün yapacağı belirlenirken, bunu metal ve otomotiv yan sanayi sektörleri izliyor. En düşük zammı ise yüzde 7.3’lük oranla yatırım sektörü çalışanları alacak.
 
Türkiye Avrupa’da 2’nci sırada
Araştırma, Hay Group tarafından diğer ülkelerde yapılan benzer araştırmalarla kıyaslandığında, ücret artışı oranlarına göre Türkiye’nin 10’uncu sırada olduğu görülüyor. 2016 yılında gelişmiş ülkelerden ABD’de yüzde 3, İngiltere’de yüzde 2.5, Almanya’da yüzde 2.9, Japonya’da yüzde 2.1, Hollanda’da ise yüzde 2.5 oranında ücret artışı olacak. Gelişmekte olan ülkelerden ise Brezilya’nın yüzde 7.1, Çin’in yüzde 8 oranında ücret zammı yapacağı öngörülürken; Türkiye Avrupa’da 2’nci sırada bulunuyor.
 
İK politikaları çeşitleniyor
Hay Group Türkiye Genel Müdürü Gökhan Toğrul, bölgeler arasındaki ücret farklılıklarındaki değişimin, Türkiye’deki birçok şirketin ücret politikalarına doğrudan bir yansıması olduğunu belirtti. Şirketlerin baz ücret politikaları ile birlikte çalışanlarına yönelik farklı yatırımlara ağırlık vermeye başladığını vurgulayan Toğrul, şu detayları paylaştı:
“Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 74’ü, 2015 yılında insan kaynakları bölümleri için ayıracakları bütçelerini artacağını bildirdi. Şirketlerin önümüzdeki dönemde en fazla kaynak ayıracağı alanlar arasında da “çalışan motivasyonu”, “performans yönetimi”, “yetenek yönetimi” ve “liderlik gelişim programları” var.”
 
ETİKETLER : 1047

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics