İnsan Kaynakları 12 ŞUBAT 2018 / 12:14

Enerji tasarrufu valla imkansız değil

Yeni bir haftadan merhaba,

Bu haftaya, vazgeçilmezimiz çay ile başlamak görevimdir. Zira dünyanın ilk ve tek “IoT tabanlı akıllı çay demleme otomatı” SwarTea, Türk yazılım gücünün donanımla entegre edildiği önemli bir üretim öyküsüne sahip. SwarTea’nin yaratıcısı Özcan Yıldız, 2 yıl süren Ar-Ge çalışmasıyla, şimdi Türkiye ve yurtdışı hedefleri için birlikte çalışabileceği çay sever iş ortakları arıyor. Yıldız, çay tiryakilerinin lezzetten taviz vermeyen duruşu, en zor koşulda bile kötü demlenmiş, bayat bir çayı elinin tersiyle iten ve iyi çayın peşinde olanları bekliyor.

Demi bize uygun çayımızı alıp oturduk, ama sallanan bir koltuk olsa ne güzel olur… Bu da yetmez… MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) üyeleri, şimdi de el yapımı mobilyaları dijitalleştirmiş. 14. İMOB İstanbul Mobilya Fuarı’nda sergilenen sallandıkça telefonu şarj eden sandalye ve üzerine oturulduğunda kişinin kilosu hakkında sesli bilgi veren tabure ilgi görmüş. Kilo bilgisi benden uzak olsun, ama sallandıkça cep telefonunu şarj eden sandalye gönlüme taht kurdu.

Çayımızı içtik, sallanan sandalyemizde keyif üstü mobil şarjımızı da yaptık, o zaman biraz yiyelim. Hem Yemeksepeti de kış aylarında verilen en popüler siparişleri açıklamış. Soğuk kış günlerinin ilacı çorbalar özellikle ofisten siparişlerimizde eksik olmazken, en gözde sipariş ise lahmacun. Hamburgerler sipariş sayısını iki katına çıkararak, bu kış da bizleri doyurmaya devam etmiş. Bu arada hafta sonu, kış aylarında verilen siparişler artmış, yaz aylarına göre yüzde 65 artış göstermiş.

Yemek üstü tatlımız, olmadı çikolatamız gelsin. BrandZone, 2017’nin çikolata kampanyalarını masaya yatırmış. BrandZone verilerine göre; çikolata kampanyalarında gofret kategorisi zirvede. En fazla kampanya düzenleyen firma Ülker. Tablet çikolatalarda ise Nestle zirvede. Çikolata derdine düştüğümüz anlarda, mevsim, gün veya saat fark etmez Getir’e başvururuz malumun. Getir, bin farklı ürünü ortalama 10 dakikada kullanıcısına ulaştırarak 2017’de 5 kat büyümüş. Zamanla yarışan 560 bin İstanbullu’nun bugüne kadar 3 milyon sipariş verdiği Getir’in yıllık cirosu 100 milyon TL’yi aşmış. Bünyesinde bin kişi istihdam eden Getir, 2018’de 4 kat büyüyerek 4 bin kişiye iş imkanı sağlamayı hedefliyormuş.

Online alışverişe geçtik madem, ayağımızdan eksik olmayan Decathlon’dan 2 yenilikçi uygulamaya değinmek isterim: E-rezervasyon ve KIOSK. Aradığın ürünü veya bedenini gittiğin mağazada bulamazsan, mağazadaki KIOSK adlı sipariş verme ekranlarından istediğin ürünü aratıp, ister eve ister en yakın mağazaya sipariş verebilirsin. Ürünleri web sitesi üzerinden ayırtma olanağı sunan e-rezervasyon uygulaması da yakında hayata geçecek. Yani istediğin ürünü decathlon.com.tr üzerinden ayırtıp mağazadan satın alabileceksin.

Her yıl 2 Şubat'ta, sulak alanların önemi hakkında küresel farkındalık yaratmak için Dünya Sulak Alanlar Günü kutlanıyor. WWF-Türkiye, Dünya Sulak Alanlar Günü’nde bu kez “Sürdürülebilir Kentsel Gelecek için Sulak Alanlar"a dikkat çekmiş. WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Sedat Kalem’in dikkat çektiği gibi, kentlerin geleceği için sulak alanlar korunmalı! Sulak alanlar sürdürülebilir bir şekilde kullanılırsa, kentlere birden fazla ekonomik, sosyal ve kültürel fayda sağlar. Sulak alanlar aşırı yağışları absorbe eder. Bu da kentlerde taşkınları azaltır, felaketleri ve bunun maliyetlerini önler. Kentsel sulak alanlar, şehirlere su sağlar; arıtım özelliği sayesinde evsel ve endüstriyel atıkları filtreler ve su kalitesini artırır. İşte bu gibi birçok nedenle, kentsel sulak alanlar şehirlerin kalkınma ve yönetim planlarına entegre edilmeli. Bizden söylemesi…

Çevresel gündemime enerji tasarrufu ile devam edeyim. Elektrik tedarik şirketleri karşılaştırma sitesi EnCazip, her bütçeye uygun tedbir ve tasarruf önlemlerine yönelik hazırladığı araştırmada, tüketicilerin kolayca uygulayabileceği tasarruf yöntemlerini, enerji tasarrufunda doğru bilinen yanlışlar ile birlikte açıklamış. Kaloriferlerinizi düşük sıcaklıkta çalıştırsanız dahi, kişinin evde olduğu zamanlarda kullandığından daha masraflı olur. Evinizin sıcak olmasını istiyorsanız, eve girmeden önce kombinizi çalışacak şekilde ayarlayın. Elektrikli ısıtıcılar en pahalı ısınma yöntemlerinden ve bunun yerine doğalgaz ile çalışan merkezi ısıtma sisteminizi devreye alıp, bulunduğunuz odadaki kalorifer peteklerini çalışır duruma getirmekle daha ucuza ısınırsınız. Eğer akıllı sayacınız yoksa ya da olmasına rağmen, üç zamanlı elektrik tarifelerini kullanmıyorsanız, elektrikli ev aletlerinin kullanımını geç saatlerinde yapmanızın elektrik faturalarınıza hiçbir yansıması olmaz. Ama elektrik tedarikçiniz ile görüşüp üç zamanlı tarifeleri kullanmaya başladıktan sonra enerji tüketiminizi gece yaparak, öğlen saatlerine göre yaklaşık yüzde 40 tasarruf elde edersin. Ayrıca aylık 70 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes, numara taşır gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Tedarikçi değiştirmek ek maliyet, uyarlama ya da başka bir iş gerektirmez. Değişim ile ilgili tüm işlemler otomatik olarak sistem üzerinden gerçekleşir ve tedarikçi değiştirirken elektrik enerjiniz asla kesintiye uğramaz. Her bir başlık aklımızda olsun.

Sıra başarı haberlerimde ve ödüllerimde… TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda Born Global Pitching Yarışması sonuçları belli olmuş ve Yıldız Teknopark firması Geen Biyoteknoloji, kanser hastalarının ömrünü uzatan ilaç molekülüyle Ulusal kategoride birinci olmuş. Bu arada, küresel e-Spor turnuvası BLAST Pro Series, bu yaz İstanbul'a geliyormuş. BLAST Pro Series, küresel turnuvalar arasında en yeni ve en çok ilgi çeken turnuvalardan biri. Dünyadaki en iyi “Counter Strike: Global Offensive” takımlarından 6'sı 10 binden fazla seyirci karşısında oynayacak ve e-Spor tutkunlarını heyecanlandıracak. 
TIME Dergisi, thyssenkrupp Asansör’e ait MULTI asansör sisteminin “2017 Yılının En İyi 25 Buluşu” listesine girdiğini açıklamış. Geçtiğimiz Haziran tanıtımı yapılan MULTI, devrim niteliğindeki halatsız teknolojisi sayesinde, dünyanın hem yatay hem dikey hareket edebilen ilk asansörü. ESET, 2018 Gartner Magic Quadrant'da Endpoint Protection Platformları açısından ‘Challenger’ olarak nitelendirilmiş, sektör oyuncularının değerlendirildiği Magic Quadrant'da ‘Challenger’ olarak nitelendirilen tek firma olmuş. Henkel ise bu yıl bir kez daha Fortune dergisinin “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” listesinde yer almış.“Kozmetik” kategorisinde dördüncü sırada yer alan şirket, geçen yılki konumundan iki basamak yükselmiş. Webrazzi Ödülleri'nin 2017 yılı kazananları açıklandı biliyorsun. Paraşüt de 2017’de de Yılın SaaS Girişimi kategorisinde birinciliği alarak, art arda üçüncü kez ödülün sahibi olmuş.  Hepsiburada da Webrazzi Ödülleri’nde ‘Yılın e-ticaret sitesi’ seçilmiş. ŞirketOrtağım ise Webrazzi Ödülleri’nin “Yılın Melek Yatırım Ağı“ kategorisinde birincilik ödülünü kazanmış.

Bu haftayı ŞirketOrtağım ile tamamlıyor, haftaya mektup ortağım ile “devam“ diyorum,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics