İnsan Kaynakları 29 HAZİRAN 2015 / 08:01

Erasmus, girişimcilikle buluşuyor

Özyeğin Üniversitesi, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen tekno-girişimcilere yönelik “Yeni Girişimciler Erasmus Programı”nın Almanya, Polonya, Hollanda,  İtalya ve Türkiye’den oluşan konsorsiyumunun yeni üyesi oldu. Program; girişimcilere, program üyesi ülkelerden birinde, başarılı bir ev sahibi girişimcinin yanında tecrübe ve dış pazar bilgisini geliştirme imkanı veriyor. Programın diğer yönünde ise yurt dışından gelecek yeni girişimcilere ev sahipliği yapmak söz konusu. Bu çift yönlü programdan faydalanmak isteyen ‘yeni’ girişimcilerin ve ‘ev sahipliği’ yapmak isteyen girişimlerin www.erasmus-entrepreneurs.eu adresinden başvuru yapmaları gerekiyor.

AB; programdan yararlanmak üzere başvuran ve tercih ettikleri ülkelerden birinde bir eşleşme sağlanan girişimcilere, gidecekleri ülkelerin şartlarına göre aylık olarak belirlenen tutarda hibe sağlıyor. Değişim en az 1 ay, en fazla da 6 ay sürüyor.

Tüm taraflar için tam fayda

Programı; ‘yeni’ girişimcilere, ev sahibi girişimcinin bilgi birikimi ve tecrübelerinden faydalanma ve küresel pazar bilgisini geliştirme fırsatı sağlarken, ev sahibi girişimciler de misafir ettikleri girişimcilerden faaliyet gösterilen alanla ilgili küresel pazar bilgisi alma, bağlantılarını geliştirmede fayda sağlayabiliyor. Programa katılmak için gerekli şartlar da şöyle sıralanıyor:

  • Yeni Girişimciler için; ‘yeni’ tanımı için başvuran girişimcinin ya bir iş planı ile yeni iş kurma planının olması ya da henüz 3 yılını doldurmamış ilk girişiminin olması gerekiyor. Tekno-girişimciler öncelikli olarak değerlendiriliyor.

  • Ev Sahibi Girişimciler için bir KOBİ‘nin sahibi veya yöneticisi olmak ve şirketin de en az 3 yıldır faaliyet gösteriyor olması gerek. Ayrıca, ‘yeni’ girişimcilere mentorluk yapma konusunda gönüllü olmak da önemli.

  • Her iki taraf için de yaş ve sektör sınırlaması yok. Ancak yabancı dil yeterliliği, tercihen de İngilizce gerekiyor.


 
ETİKETLER : 1028

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics