İnsan Kaynakları 12 ŞUBAT 2012 / 17:03

FATİH pilot uygulaması başladı

Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi’nin pilot uygulama töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın katılımıyla Sabahattin Zaim Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.
Törenin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, 17 ilde 52 okulda FATİH Projesi’nin başladığını belirterek “Bugün burada milli eğitim adına tarihi bir anı yaşıyoruz. FATİH Projesi ile eğitim ve öğretimin metodunu ve çehresini köklü bir şekilde değiştiriyor, modernleştiriyor, yaşadığımız çağın gereklerini ve olanaklarını artık sınıflara taşıyoruz. FATİH Projesi ile eğitimin anlamı değişiyor” dedi. Lisede ilk 200 tablet bilgisayarın dağıtımının yapılacağını ve eş zamanlı olarak Türkiye genelinde 12 bin 8 yüz adet tablet bilgisayarın teslim edileceğini söyleyen Erdoğan, FATİH Projesi’nin sadece akıllı tahtadan ibaret olmadığını söyledi. Erdoğan, tek tek tüm okullara yüksek hızlı internet, çok fonksiyonlu yazıcı ve doküman yönetim sistemi ile birlikte öğretmenlere ve öğrencilere tablet bilgisayarların dağıtılacağını kaydetti.

FATİH sürekli gelişecek
Proje kapsamında, hazırlanan etkileşimli tahtaların Türkiye’ye özgü olduğuna dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Bu tahtalarla tüm dünyanın kullandığı teknolojilerin bir adım önüne geçiyoruz” dedi. Öğretmenlere ve öğrencilere, proje kapsamında dağıtılacak tablet bilgisayarlarda, z-kitap içeriklerinin de bulanacağını söyleyen Dinçer, bundan sonraki süreçte sağlanan bu imkanların sürekli olarak geliştirileceğini anlattı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gerek akıllı tahta, gerek tablet ve yazılımların yerli katkı oranının artırılması için çalışmaları başlattıklarını belirten Yıldırım, bundan sonraki dilimlerde yerli katkısını daha da artırmak için ilgili bütün bakanlıkların TÜBİTAK ve kurumlarla birlikte çalışacağını söyledi.
ETİKETLER : Sayı:858

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics