İnsan Kaynakları 09 MART 2015 / 09:02

Fikri olan girişimciye eksiksiz destek

SAP, genç sosyal girişimciler için hızlandırma programı “Hızlan FarkYarat”ı Ashoka Vakfı ile birlikte hayata geçiriyor. 20 Şubat’ta İstanbul Sosyal İnovasyon Zirvesi kapsamında lansmanı yapılan proje ile SAP Türkiye ve Ashoka Vakfı, 12 ay sürecek yeni program kapsamında beş genç girişimcinin eğitim, teknoloji gibi farklı alanlarda Türkiye’deki dezavantajlı gençleri güçlendirmeyi hedefleyen projelerine destek sağlayacak.

Girişimlerinde ana unsur olarak teknolojiyi kullanan ya da kullanma potansiyeli olan sosyal girişimciler arasından seçilen, “Hızlan FarkYarat” programına kabul edilen beş genç girişimci, sosyal girişimleriyle ilgili giderleri karşılamak üzere aylık burs alacaklar. Bunun yanında girişimciler, Ashoka ağından ve SAP Türkiye ekibinden mentorluk ve koçluk da alacaklar. Programın en önemli özelliği de Ashoka ve SAP’nin sosyal girişimcilerin yarattığı sosyal etkiyi ölçme ve bu etkiyi istikrarlı biçimde artırmaları için katılımcılara destek sağlayacak olması. Kapasite geliştirme sürecinde aylık toplantılar, bireysel mentorluk oturumları, özel eğitimler, Ashoka ve SAP etkinliklerine katılım için girişimcilere davet de sunulacak.

Başvuruların 20 Mart’a kadar devam edeceği “Hızlan FarkYarat”a başvuru için adayların 18-30 yaş arasında olması, İstanbul ya da yakın çevrede ikamet etmesi gerekiyor. Kendi sosyal girişiminin kurucusu ya da yürütücüsü olan gençlerin, kendini projeye tamamen adamış olması ve etkisini artırmak için zaman ayırmaya istekli olması öne çıkan kriterlerden. Dezavantajlı gruplara yönelik geliştirilen projelerde de ‘teknolojiyi temel araç olarak kullanmak’ ve ‘fikir aşamasının ötesine geçmiş olmak’ değerlendirme kriterleri arasında. Adaylar başvuru formunu doldurduktan sonra projelerini anlattıkları 60 saniyelik bir videoyu #HızlanFarkyarat hashtag’iyle sosyal medyada paylaşıyor, son adımda da CV’lerini turkiye@ashoka.org adresine göndermeleri gerekiyor. Seçilen beş proje 10 Nisan’da kamuoyuyla paylaşılacak.

 

 
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics