İnsan Kaynakları 21 TEMMUZ 2014 / 08:23

Geleceğin büyük veri bilimcileri yetişecek

IBM, üniversite ilişkileri girişimi çerçevesinde İstanbul Şehir Üniversitesi ile bir araya gelerek ortak bir yüksek lisans programı tasarladığını duyurdu. Bu kapsamda, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü için Veri Bilimi Yüksek Lisans Programı tasarlandı. Yeni Yüksek Lisans Programına öğrenciler, 2014 güz dönemi itibarıyla kayıt olabilecekler.
Veri Bilimi Yüksek Lisans Programı, Veri Mühendisliği, Sosyal Ağlar, Veri Görüntüleme, Büyük Veri Analizi, İstatistiksel Öğrenme Öğeleri, Veri Madenciliği, ve Derin Öğrenim gibi konulardan oluşan dersleri içerecek.
IBM Türk’ün üniversite ilişkileri programında, öncelikli olarak akademi dünyasının bilimsel araştırmalarda IBM’in küresel Ar-Ge havuzundan yararlanmasını sağlamak hedefleniyor. İstanbul Şehir Üniversitesi ile IBM arasındaki yeni işbirliğini değerlendiren IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas “Türkiye’de BT sektörünün katma değerli bir sektör olarak büyümesine destek olmak amacına hizmet edecek şekilde üniversite öğrencilerinin en yeni teknolojilerin talep ettiği becerilerle yetişmeleri, bilgi birikimlerini ve becerilerini artırabilmelerine imkan vermeye devam edeceğiz“ diye konuştu.
İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ademoğlu ise “Veri biliminin önümüzdeki dönemde yenilikçilik, rekabet ve üretkenlik düzeyini belirleyen temel unsur olacağı düşüncesi hızla yaygınlaşıyor. Mobil telefonlar, enerji ölçüm cihazları, otomobiller ve endüstriyel makineler her an trilyonlarca veri üretiyorlar. Sağlıktan, finanstan ve sigortacılığa, lojistik ve taşımacılıktan, gayrimenkul hizmetlerine kadar pek çok sektörün veri biliminin imkanlarından yararlanmak suretiyle hizmet ve satış hacmini yüzde 60’lara varan oranlarda artırabileceği öngörülüyor. İşte bu noktada IBM Türk ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nin bir araya gelerek başlattığı Veri Bilimi Yüksek Lisans Programı bu alanda küresel anlamda gereksinim duyulacak insan kaynağının yetişmesine büyük katkıda bulunacaktır” diyor.
Programa başvuru tarihleri 1 Temmuz 2014 - 15 Ağustos 2014 olarak belirlendi. Programa başvurmak için http://ds.sehir.edu.tr adresi ziyaret edilebilir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics