İnsan Kaynakları 24 ARALIK 2016 / 15:52

Geleceğin CEO’larının temelleri

Assessment Systems’a göre, geleceğin CEO adayının potansiyelinin yüksek olduğunu belirleyen 5 temel özellik var. İşte geleceğin liderinin sahip olması gereken yetkinlikler:
1- Başarı odaklılık: Başarı odağı yüksek kişiler, kendilerine yüksek standartlar belirler ve bu standartları aşmak için sürekli çaba gösterirler. Zorluklarla karşılaşmak onlara heyecan verir, zorlu durumları kendilerini test ettikleri fırsatlar olarak görürler.
2- Öğrenme çevikliği: Öğrenme çevikliğine sahip kişiler, yeni şeyler öğrenmeye meraklıdır, çabuk öğrenir ve öğrendiklerini hayata geçirmek için aktif çaba sarf ederler. Öğrenmeyi sadece mecburiyet olarak algılamadıkları için şirketlerinin kendilerini yönlendirmesini beklemeden harekete geçerler.  
3- Analiz yeteneği: Analiz yeteneği güçlü kişiler, olay ve olguları hızlı kavrar. Sistematik düşünebilme becerisine sahiptirler ve herhangi bir konuda karar verirken ya da bir sorunu irdelerken çok yönlü düşünürler. Bu kişiler, objektif verilerle hareket etmeyi tercih ederek, alışılagelmiş çözümlerin ötesinde çözümler üretebilirler.  
4- İlişki yönetimi: Bu yönü güçlü kişiler, sonuçlara ulaşmalarına yardımcı olacak kişileri doğru bir biçimde belirlemek ve onlarla ilişki kurmakta başarılıdır. Bu kişiler, başkalarıyla işbirliği fırsatlarını değerlendiren ve bu süreci etkili biçimde yürüten kişiler olur. Bu yönü yetkin liderler, kurdukları güçlü ilişkileri takipçilerini hedeflere yönlendirme ya da arzu edilen iş sonuçlarına ulaşma konusunda etkin biçimde kullanırlar.
5- Etkileme ve ikna: Etkileme ve ikna yeteneği yüksek kişiler, karşı tarafı ikna etmek için onun özelliklerine göre farklı etkileme stratejileri kullanırlar. Bu kişiler etkili iletişim becerilerine de sahiptir. 
ETİKETLER : 1102 Assessment Systems

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics