İnsan Kaynakları 18 KASIM 2017 / 15:36

Geleceğin istihdam kaynağı Z kuşağını yakından tanıyalım…

Bu yıl ikincisi düzenlenen Dijital Topuklar Zirvesi’nde “Z kuşağına Hitap Etmenin İncelikleri” oturumunun sponsoru olan Teknosa, 7-16 yaş aralığındaki çocukların dijital mecralarda kamuoyuna açık olarak paylaştığı 1 milyon 600 bin veriyi inceledi. Teknosa’nın yaptığı araştırma ışığında, oturumda dijital dünyada çocukların varlığı, ilgi alanları, iletişim biçimleri ve güvenliği ele alındı. Teknosa Pazarlama ve Strateji Direktörü Ayşegül Bahçıvanoğlu, “Z kuşağının dijital dünyadaki tercihlerini, davranışlarını ve yetişkinlerin Z kuşağına bakışını sosyal dinleme metoduyla analiz ettik” bilgisini verdi.
Araştırmaya göre, dijital dünyanın içine doğup orada yetişen Z kuşağı, yüzde 97 oranı ile en çok YouTube’da var. Yaşıtlarının günlük hayatını yakından takip eden bu nesil, eğlenceli videolar üreten kanallara abone oluyor, sevdikleri oyunların videolarını izliyor. Dijital dünyada çocukların konuştuğu konuların başında yüzde 38 ile oyun gelirken, Z kuşağının diğer ilgi alanları ise yüzde 34 ile trendleri ve gündemi takip ettikleri Vlog’lar, yüzde 19 ile yaşıtlarının gündelik aktiviteleri, yüzde 6 ile oyuncaklar ve yüzde 3 ile çocuk kanalları.
Teknosa araştırmasında, Z kuşağının iletişim ve konuşma dilinde öne çıkan özellikleri de ortaya çıkıyor. Fenomenlerin yüzde 35’i spontane ve mizahi bir iletişim tonu tercih ederken, yüzde 28’i heyecanlarını belli eden, yüzde 25’i ikili konuşma şeklinde, yüzde 6’sı bilgilendirici ve yüzde 6’sı da arkadaşlarıyla konuşur gibi samimi bir dil kullanıyor. Çocuklar, kendi içeriklerini üretmekte istekli ve aileler de aynı oranda onlara destek. Çocukların yüzde 37’si içerik konularını kendi üretirken, yüzde 37’si de ailesinden destek alıyor. Geriye kalan yüzde 26’sı ise bu işi profesyonel olarak yapan kişiler tarafından yönlendiriliyor. Ancak yüz yüze iletişimi kısıtlı hale getiren dijital dünya, yüzde 30 oranında çocukların sosyallik durumunu da olumsuz etkilerken, çocukların gelişimi ve eğitimine olumlu katkısı ise yüzde 37. Bu arada, yetişkinler ise tehlikelere karşı hep tetikte. Dijital ortamda “çocukların kullanılması” olarak tabir edilen yabancılar ile kontrol dışı iletişim, yüzde 77 oranıyla en fazla paylaşım alan konu. Siber zorbalık ise ebeveynler arasında yüzde 13 ile en çok konuşulan konular arasında. Bağımlılık tehlikesi ise genel kanının aksine, yüzde 10 oranla son sıralarda.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics