İnsan Kaynakları 13 EKİM 2014 / 13:52

Gelir artışı beklentisine rağmen, girişimciliğe mesafeli duruş

Entrepreneurs’ Organization (EO), bu yılki 2’inci ‘Global Entrepreneur Indicator (Küresel Girişimcilik Göstergesi)’ araştırmasını yayınladı. Buna göre, Türkiye’de girişimcilikle ilgili beklentiler küresel oranların gerisinde kalıyor. Katılımcılara göre, önümüzdeki 6 ayda dünya genelinde yeni bir iş kurma konusunda olumlu düşünenlerin oranı yüzde 82 iken, Türkiye’de bu rakam yüzde 56 seviyesinde.

Rapor Türkiye ve dünyadaki geçen 6 aya yönelik analizler ile gelecek 6 ayın beklentilerini içeriyor. Global Entrepreneur Indicator, EO’nun 46 ülkedeki 10 bini aşan sayıdaki üyesinin görüşlerine dayandırılarak hazırlanıyor. Raporda katılımcıların yüzde 73’ü gelecek 6 ayda Türkiye’deki firmaların kârlılıklarını artıracakları kanısında. Bu oran dünya genelinde ise yüzde 75. ‘Net kârlar düşer” diyenlerin oranı Türkiye’de yüzde 6, dünyada ise yüzde 5 seviyesinde. Öte yandan geçen 6 ayda firmaların gelirlerini arttırdığını belirtenlerin oranı Türkiye’de yüzde 66, dünyada ise yüzde 68 oldu. Gelecek 6 aya yönelik beklentilerde ise Türkiye’de gelirlerin artacağını söyleyenlerin oranı yüzde 81’e, dünya genelinde ise yüzde 79’a yükseldi.

İstihdam artacak

Öte yandan, araştırmaya katılanların yüzde 66’sı gelecek 6 ayda Türkiye’deki tam zamanlı çalışanların sayısının artacağı kanısında. Yarı zamanlı ya da sözleşmeli çalışanların artacağına yönelik görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 33. Dünya genelinde tam zamanlı çalışanların artacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 33’te kalırken, bu rakam yarı zamanlılar için yüzde 46. Araştırma sonuçlarını yorumlayan EO Türkiye Başkanı Can Bayraktar, “Yılın son aylarında ve 2015’te Türkiye’de daha çok girişimin hayata geçtiğine tanık olacağız. Özellikle gençlerin girişimciliği bir kariyer rotası olarak görmesi, yaratıcı fikirlerin ve özgün iş modellerinin değerlendirilmesi önemli” dedi.

Girişimci öğrenciler buluşacak

Öte yandan Bayraktar, öğrenci girişimcilerin 2015’in Nisan ayında Washington’da gerçekleştirilecek ‘Global Student Entrepreneur Awards (GSEA) / Uluslararası Girişimci Öğrenci Yarışması’nda buluşacağını hatırlattı.. Yarışma, lise ve üniversite eğitimi süresince kendi işini kurmuş öğrenci girişimcileri küresel rakipleri ile bir araya getirerek, kendini geliştirme ve para ödülü kazanma imkanı sunuyor. Yarışmanın Türkiye ayağı için 30 Aralık’a kadar başvuru yapılabilirken, detaylar http://www.gseaturkey.com adresinde yer alıyor.

 
ETİKETLER : 991

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics