İnsan Kaynakları 05 HAZİRAN 2016 / 12:25

Genç fikirler hayata geçiyor

ODTÜ Tasarım Fabrikası tarafından, ODTÜ Teknokent’in desteği ve şirketlerle sivil toplum kuruluşlarının sponsorluğu ile organize edilen, farklı disiplinlerden gelen katılımcıların ortak çalışması odaklı etkinlikler dizisi 2. Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu (DTS-2) tamamlandı. Tüm disiplinlerden ve seviyelerden üniversite öğrencilerinin katılabileceği, şirketlere "Design Thinking" eğitimleri vermek, ODTÜ'yle beraber ürün geliştirmek isteyenlere ortam sağlamak, girişimcilik ve inovasyon alanında "üs" olmak amacıyla hizmet veren ODTÜ Tasarım Fabrikası, öğrencilerin teorik ve pratik becerilerini yenilikçi ürün fikirlerine, çözüm önerilerine dönüştürebileceği eğitim programlarını tasarlamayı ve sunmayı amaçlıyor. Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu’nun ortaya çıkmasına vesile olan ODTÜ Tasarım Fabrikası, Global Design Factory Network’ün de bir üyesi. 
DTS-2’nin FNSS, Eczacıbaşı, Roketsan, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Bama Teknoloji ve Arçelik tarafından desteklenen genç grupları ve gerçek problemlere çözüm sağlayan yaratıcı projeleri ise şöyle sıralanıyor:
ATOK: Zırhlı araçların hendeklerden kolayca geçebilmelerini sağlayan, araçlara hendek ya da engelle karşılaştığında sensörlerle uyarı veren ek ayak sistemi.
DustBusters: Duş teknesi temizliği sırasında zaman ve efor kaybını en aza indirmeye yönelik, otomatik kontrol edilebilen temizlik sistemi.
Feza-i Azrak: Astronotların uzay istasyonunda yaşadıkları uyku problemini çözme amaçlı, dünyadaki gibi uyku hissini verebilen ergonomik yatak sistemi ve uyku kabini tasarımı.
Harmony: Türkiye’deki sığınmacı ve geçici koruma statüsü altındaki kişilerin mevcut durumunun, yaşanan zorlukların aktarılabileceği bir empati mekanı tasarımı.
Nos Curabit: Özel ihtiyaçları olan (Serebral Palsi ve Juvenil Idiopatik Artrit hastası) çocuklara yönelik, kolay uygulanabilir, basit el egzersizlerini kolaylaştıran, eğlenceli rehabilitasyon çözümü.
Pi Hola: Kullanıcı deneyimi (UX) üzerine çalışan UXLAb’ların daha güvenilir, değerli ve daha çok miktarda kullanıcı deneyimi bilgisi problemini çözen modül ve sistem çözümü.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics