İnsan Kaynakları 27 MAYIS 2012 / 16:20

Genç mucitlerin en iyi projeleri ödüllendirildi

TÜBİTAK 43. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması sonuçlandı. Birbirinden ilginç projeleri ile dereceye giren öğrenciler, MEB Şura Salonu’nda düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Ortaöğretim öğrencilerini araştırmaya teşvik etmek, yaratıcı yönlerini ortaya çıkartmak ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 43.’sü düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın ödül töreni MEB Şûra Salonu’nda yapıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arif Adlı, final sergisinde bazı projelerini yakından incelediğini söyleyerek, ödül alsın ya da almasın burada projesini sergileyenlerin 10 bin kişi içinden seçildiğini açıkladı.
Törende bilgisayar, biyoloji, temel fizik, uygulamalı fizik, kimya, matematik, coğrafya, sosyoloji ve tarih dallarında dereceye giren 43 proje ödüllendirilirken, 40 projeye teşvik ödülü verildi. Yarışmaya biyoloji dalından katılarak birinci olan Bursa Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencilerinden Muhammed Kocabaş ile Umut Şahin “İncir lateksinden elde edilen gizli güç ficinin, prostat kanseri üzerine etkisinin WST-1 ve mRNA mikrodizin test metotları ile incelenmesi” isimli projeleriyle “Yılın Genç Araştırmacısı” ödülünü aldı.
Yarışmaya bu yıl ülke genelinden 5 bin 574 proje başvurdu. Projelerden bin 82’si ilk aşamada değerlendirilerek bölgelerde sergilendi. Sergilenen projelerden 200’ü final sergisine katılmaya hak kazandı. 200 proje 4 gün boyunca ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sergilendi.
ETİKETLER : Sayı:873

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics