İnsan Kaynakları 18 KASIM 2013 / 08:20

Gençlere çevrimiçi kariyer danışmanlığı servisi

S2CPT’nin (Okuldan kariyere: Öğrenci Merkezli, Online Kariyer Danışmanlığı Servisi), lise çağındaki gençlere, ailelerine ve okullara kariyer danışmanlığı konusunda destek olan, web tabanlı bir kariyer yönetim yaklaşımı olduğu belirtiliyor. 2011-2013 yılları arasında, bir AB Projesi (Leonarda da Vinci, Yenilik Transferi) kapsamında geliştiriliyor. Bu projenin geliştirilmesi sırasında, Türkiye’den Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü; Avrupa’dan ise Polonya, İspanya, Avusturya ve Litvanya’dan çeşitli kurumlar birlikte çalışıyor. S2CPT’nin temel avantajı olarak, öğrencilerin lise döneminde objektif olarak kendi yeterlik ve becerileri hakkında bilgi sahibi olmaları ve buna uygun olarak gelecekleri ile ilgili hedef belirlemeleri olarak belirtiliyor. Ayrıca bu süreçte gençler üzerinde etkili olan veli, danışman ve öğretmenleri bilgilendirmek ve onların öğrencilere daha etkin olarak destek olmasını da sağlamak amaçlanıyor. Bunu gerçekleştirebilmek için de projede yoğun olarak bilgi teknolojilerinden yararlanılıyor.
S2CPT üç başlıkta inceleniyor. Birincisi Kariyer Yolu Testi ve bu test www.s2cpt.eu sitesinden çevrimiçi olarak alınabiliyor. İkinci başlık Kariyer Müfredatları olarak belirlenen sistem, çevrimiçi olarak takip edilebiliyor.
S2CPT, içerdiği çevrimiçi araçlar ve tüm paydaşları içine kattığı (aile, öğrenci, okul) farklı kariyer danışmanlık yaklaşımıyla, gençlerin yenilikçi bir kariyer danışmanlığı sisteminden yararlanmasına ve bireysel farkındalık kazanmalarına yardımcı oluyor. Proje kapsamında geliştirilen tüm ürünlere beş farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Lehçe, Almanya, İspanyolca, Litvanyaca) ulaşabilmenin mümkün olduğu da belirtiliyor. Proje hakkında daha fazla bilgi için www.s2cpt.eu adresine girilebiliyor.
ETİKETLER : Sayı:946

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics