İnsan Kaynakları 09 NİSAN 2016 / 15:27

Girişim fikriniz duvara toslamasın

İnternet girişimciliği genç kuşak için cazip olmasına rağmen, girişimcilik sürecinde yapılan bazı hatalar, projelerin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açabiliyor. Bu noktada, hedeflere ulaşamadan sona eren online girişimlerin fazla olduğuna işaret eden Webtures CEO'su Kaan Gülten, rekabetçi online pazarda arama motoru optimizasyonu yatırımlarının yanı sıra marka bilinirliği için dijital pazarlama ve sosyal medya çalışmalarına ihtiyacın arttığını vurguladı. “Dijital pazarlamada hedefli sosyal medya kampanyaları ile internet kullanıcıların dikkatini çekmek önemli. Girişimlerin ayakta durabilmesi açısından SEO, dijital pazarlama ve sosyal medya üçgeninde planlı hareket etmek, başarı demek" yorumunu yapan Gülten, internet girişimcilerinin temel hatalarına dikkat çekerek, girişimcilere 9 tavsiyede bulundu:
1- Kısa yoldan zengin olma, ünlü olma gibi hayallerle yola çıkan girişimci adaylarının başarılı olma ihtimali düşük. Temel hedef; girişimin büyümesini ve gelişmesini sağlayacak atılımlar olmalı.
2-  Girişimcilerin amacı olmalı. Projeler de faaliyet gösterilen alanlardaki sorunlara çözüm getirebilmeli. Girişimciler inovasyonu hayata geçirmeli. Fırsatları görüp, bunları doğru iş modelleri ile sağlıklı bir işe dönüştürmeli.
3- Girişimciler özgün projeler üretmeye odaklanmalı. Alanında başarılı olmuş web projelerinin aynısını ya da benzerini yaparak başarı getirmez. 
4- Doğru motivasyon, planlı çalışma ve sabır şart. Acelecilik, her işte olduğu gibi girişimcilikte de başarısızlığın temel sebebi. 
5- Başarılı girişimlerde uyumlu ekip çalışması, alanında yetkin bir ekip ile yola çıkmak şart. Çünkü girişimci, tek başına tüm operasyonel süreçleri yürütemez.
6- Projenin hayata geçmesi ve şekillenmesi açısından, bir süre idare edebilecek başlangıç sermayesine ihtiyaç var. Yani ortada somut bir proje olmalı ki yatırımcı desteği alınabilsin.
7- Proje hayata geçirildikten sonra yatırım desteği için görüşmeler hız kazanmalı. Web girişimlerinin büyümesinde önem taşıyan melek yatırımcıları ikna edebilecek sunum ve gelir modeli hakkında somut veriler sunulabilmeli.
8- Girişimin online mecralarda görünürlüğünü sağlamak ve tanınırlığını artırmak için tanıtım çalışmalarına ağırlık verilmeli. Zira internet üzerinde görünür olmayan girişimlerin dikkat çekme şansı da az.
9- Online girişimlerin başarısızlıkla sonuçlanmasında en önemli faktörlerden biri SEO yatırımlarının yetersizliği ya da bunun hiç olmaması. Oysa hedef kitlenin proje hakkında bilgi edinebilmesi için arama motorunda üst sıralarda yer almak çok önemli. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics