İnsan Kaynakları 09 EYLÜL 2017 / 17:35

Girişimciler için Estonya fırsatı

Kuzey Avrupa’nın teknoloji üssü Estonya şeffaflık, verimlilik ve tasarruf hedefiyle başlattığı dijitalleşme stratejisi paralelinde, özellikle bilişim alanında girişimcilere ev sahipliği yapıyor. Tüm kamu ve özel sektör hizmetlerini online yürüten Estonya, girişimcilere zaman, para ve altyapı avantajı sunuyor. Estonya’nın girişimcilere sağladığı avantajlara yönelik bilgiler veren Study in Estonia Türkiye Danışmanı Uluslararası Pazarlama Uzmanı Hakan Karaoğlu, şu detayları paylaştı:
“Estonya’da tüm hizmetlere online erişimin olması, girişimciliği geliştiriyor. Örneğin, e-oturum uygulaması sayesinde internet üzerinden e-oturum izni alan herkes Estonya’nın sağladığı tüm e-hizmetlere erişebiliyor, 15 dakikada şirketini kurabiliyor. E-oturum üzerinden şirketini kuran kişiler, arzu ederlerse iş vizesi ya da start-up vizesi alarak belli süre Estonya’da kalabiliyor ya da Estonya’yı hiç ziyaret etmeden sadece e-hizmetlerden faydalanarak dünyanın istedikleri yerinden işlerini yönetebiliyor. Estonya, tüm resmi ve özel işlemlerde olduğu gibi şirket kurma ve izin süreçlerinde de diğer Avrupa ülkelerinin ilerisinde oluyor. Ayrıca devlet, üniversiteler ve özel sektör işbirlikleri ile girişimcilere mekân ve iş gücü anlamında kolaylıklar sağlanıyor. Uluslararası Vergi Rekabet Endeksi’ne göre en olumlu puanı alan Estonya, vergi açısından da girişimcilere önemli avantajlar sunuyor. Devlet, özel sektör ve üniversiteler ortaklığıyla kurulan kuluçka merkezleri, girişimcilere hem ürün geliştirme konusunda danışmanlık veriyor hem birçok farklı ülkeden iş ortağı ve yatırımcı bulmalarını sağlıyor. İsveç, Finlandiya ve Rusya gibi güçlü ekonomilere yakın olması da Estonya’yı girişimciler için daha cazip kılıyor. Skype, Estonya’da doğdu. Estonya'nın diğer start-up başarıları arasında Transferwise, Pipedrive, Toggl, Taxify, Jobbatical ve Lingvist gibi markaları sayabiliriz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN