İnsan Kaynakları 24 KASIM 2014 / 09:42

Girişimcilik destekleri büyüyor

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) tarafından Garanti Bankası ve Vodafone Türkiye stratejik ortaklığı ile 2014 Mart’ında kurulan, iş insanlarını genç girişimcilerle buluşturan BÜMED Business Angels (BUBA), 2015 yılı içinde 10 girişimi yatırım programına almayı hedefliyor.

Kuruluşunun ardından 58 melek yatırımcı üyelik başvurusu alan BUBA’da, ilk eleme aşamasından sonraki aşamada 151 girişimcinin proje başvurusu değerlendirildi ve 69 girişimci ile kapsamlı görüşmeler yapıldı. 8 girişim Kuluçka Programı'na dahil edilirken, bugüne kadar programdan 2 girişim de mezun edildi. 6 girişim kuluçka içinde, 4 girişim de kuluçka dışında olmak üzere toplam 10 girişim ise halen programa devam ediyor. BUBA, 2015 yılı başında Girişim Sermayesi (VC) Yatırım Fonu’nu hayata geçirmeyi hedeflerken, stratejik ortakları Garanti Bankası ve Vodafone ile işbirliği alanlarını geliştirmeyi de planlıyor.

Öte yandan, Kasım ayı boyunca girişimcilere ve melek yatırımcılara yönelik düzenlediği eğitim ve seminerlerle ekosistemi güçlendiren BUBA, eğitime katılamayanlar için yakın zamanda programları tekrarlamayı planlıyor. BUBA Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin Bilgör, BUBA yapısını şu sözlerle değerlendirdi:

“Teknolojiye ve yeni ekonomiye uzak duran çevrimdışı oluşumların meydana getirdiği kısır döngüyü, BUBA’nın oluşturduğu bir mikro ekosistemle kırdık gibi gözüküyor. 2015 bu anlamda hem biz hem Türkiye için yeni açılımların yılı olacak. Melek yatırımcı ve girişimci ekosisteminde kısıtlı ve sınırlı sayıda kalan destekleri artırıp, hedefimizdeki 10 girişimin yatırım almasını sağlayacağız.”

 

 
ETİKETLER : 997

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics