İnsan Kaynakları 04 KASIM 2017 / 09:20

Girişimde başarı dersleri

Bulut tabanlı personel yönetim yazılımı Kolay İK, Almanya merkezli Monkfish Equity öncülüğünde aldığı 1 milyon dolarlık yeni yatırımıyla, daha öncekilerle birlikte yaklaşık 1,5 milyon dolarlık finansmana ulaştı. Şu ana kadar tohum yatırım, melek yatırımcı ve risk sermayesi şirketi olmak üzere üç turda üç farklı yatırım alan Kolay İK ile KOBİ’lerin güçlenmesi ve dijitalleşmesinin yanı sıra kurumsal şirketlerin personel yönetimi süreçlerini de kolaylaştırdıklarını vurgulayan Kolay İK Kurucu Ortağı Çağlar Yalı, genç girişimcilere yatırım süreçleriyle ilgili şu ipuçlarını verdi: 
Finans öğrenin: İyi bir finans bilgisine sadece yatırım sürecinde değil, şirketi yönetirken de ihtiyacınız olacak.
Lider yatırımcıya (Lead Investor) odaklanın: Etraftaki diğer yatırımcıların güveneceği bir yatırımcıyla derinlemesine konuşarak, sadece bir kişiyi tamamen ikna edin. Eğer iyi bir lider yatırımcı ise diğer yatırımcıları da çekecektir.
Çok iyi bir avukatla çalışın: Yatırım süreçlerine hakim, yatırımcılarla nasıl konuşulacağını iyi bilen avukatlarla çalışın. Avukatınızın en ufak bir hatası, yatırım sürecini 1 ay uzatabilir.  
Etik davranın: Yatırımcılara gerçek olmayan bilgiler vermek veya bir yatırımcıyı kullanarak diğer yatırımcıdan değerleme yükseltmeye çalışmak gibi etik olmayan davranışlara kesinlikle girmeyin. Yatırımcıların da kendi aralarında konuştuğunu unutmayın.
Arkanızı toparlayacak birisi olsun: Ekibin içinden birine yatırım sürecini yönetmek için güvenmeli, ekibin kalanıyla da şirketin büyümeye devam etmesi için çaba sarf edilmeli.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN