İnsan Kaynakları 04 EYLÜL 2016 / 14:37

Girişimde başarı için bu adımlar rehberiniz olsun

Girişimcilik ve yaratıcılık, ekonomiyi canlandırmada önemli bir role sahip. Bu yolda gerekli olan risk alabilme, esneklik, yaratıcılık gibi yetkinlikler ise belirleyici önemde. İnovasyon ve endüstriyel tasarım çözümleri şirketi Alfanorm’un Yönetim Kurulu Başkanı ve Yüksek Mimar Ateş Öztan, girişimci olmak isteyen ya da girişimciliğe henüz yeni adım atmış kişilere rehberlik edecek noktaları şöyle açıkladı:
 
1.İş kolunuzu doğru analiz edin: Başarılı bir işletme sahibi olmak, iyi bir iş fikrini ve pazarı doğru analiz etmeyi gerektirir. Girişimde bulunacağınız iş kolunu ve sektörü doğru analiz edin. İş planınızı mevcut gerçekler ve olasılıklar üzerinden yapın.
2.Kuluçka merkezlerinden yararlanın: Kuluçka merkezleri; girişimcileri ve genç şirketleri yetiştirmek için özkaynak sağlayan şirket, üniversite ya da diğer kuruluşlar. Özellikle ofis ortamı, danışmanlık ve nakit yatırımları için bu merkezlerden yararlanmak gerektiğini bilin.
3.Sınırlarınızı bilin: Kendinize güvenin ama sınırlarınızı da bilin. Güçlü ve zayıf yanlarınızı masaya yatırın. Kişisel ve mesleki eksikleri geliştirme yönünde adımları atın.
4.Maddi getiriye odaklanmayın: Sadece maddi getirisini düşünerek bir işe adım atmayın. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek ürün veya hizmetler geliştirmeye odaklanın.
5.Zamanı doğru yönetin: Zamanını iyi yönetemeyen bir girişimcinin başarılı olma olasılığının da düşük olduğunu unutmayın.
6.Özgün olun: Taklit edenin bir değerinin olmadığını bilin. Bunun yerine, düşünmeye ve yeni çözüm yolları bulmaya odaklanın.
7.Teknolojiyi takip edin: Teknolojideki gelişmeleri yakından takip edin. Ürün ve hizmeti de müşteri ihtiyaçları ve gelişen teknolojiler yönünde geliştirin.
8.Rol modellerin deneyimlerini okuyun: Başarılı rol modellerin, kendinizi de içinde bulacağınız başarı ve başarısızlık hikayeleri, size yol gösterir.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics