İnsan Kaynakları 19 ARALIK 2015 / 16:21

Gönülden geçenle icraat (yine) birbirini tutmuyor

Eleman.net’in 5 bini aşkın firma ve 11 binden fazla çalışanın katıldığı ‘yeni yıl maaş zammı’ anketine göre, firmaların planladıkları artış oranı ile çalışanların beklentileri birbirleri ile uyuşmuyor. Firmaların yüzde 27’si yüzde 5-9 arasında ücret artışı planladığını belirtirken, mavi yakalı çalışanların yüzde 31’inin beklentisi yüzde 20’nin üzerinde zam. Ankete göre, çalışanların yüzde 23’ü, beklediği zammı alamama durumunda aldıkları ücret kadar performans göstereceklerini vurguluyor. 
“Yeni yılda çalışanlarınıza ne kadar zam yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna firmaların yüzde 27’si “yüzde 5 - 9 arası” derken, yüzde 23’ü “Zam yapmayı düşünmüyoruz” yanıtını verdi. “Yüzde 10 - 14 arası” diyenlerin oranı yüzde 22 olurken, ücret zammının yüzde 20’nin üzerinde olacağını belirtenlerin oranı ise yüzde 12. Firmaların yüzde 9’u zam oranının yüzde 5’in altında kalacağını, yüzde 7’si ise yüzde 15 - 20 arasında gerçekleşeceğini belirtti.
 
İşten ayrılma tercihini kullanacaklar
Ankete göre, yeni yılda çalışan ücretlerinde en yüksek zam oranına sahip sektör restorancılık olacak. Yüzde 20’nin üzerinde artış yapacağını belirten firmaların yüzde 35’i bu sektörde faaliyet gösterirken, ikinci sırada yüzde 10’luk artış oranı ile mağazacılık/perakende sektörü var. En düşük zam oranına sahip sektörler ise eğitim ve imalat. Bu sektörleri yüzde 10 ile bilgisayar/BT/internet, yüzde 7,5’luk oranla da tekstil sektörleri takip ediyor.
Çalışanların yüzde 29’u “Beklediğiniz zammı alamazsanız, nasıl bir yol izlersiniz?” sorusuna “Üst yöneticimle konuşarak beklentimi tekrar dile getiririm” yanıtı verirken, çalışanların yüzde 23’ü aldığı ücret kadar performans göstereceğini ifade ediyor. Yüzde 18’lik kesim ise yeni bir iş arayacağını belirtiyor. Aynı şekilde çalışmaya devam edeceğini belirtenlerin oranı yüzde 16 olurken, “İşten ayrılmayı düşünürüm” diyenlerin oranı da yüzde 14.
 
ETİKETLER : 1051

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics