İnsan Kaynakları 15 KASIM 2015 / 12:52

Gözünüz, derdiniz olmasın

Ofis çalışanlarının büyük çoğunluğunun derdi göz yorgunluğu ve bunun işareti olarak da bulanık görme, gözde yanma, kuruluk hissi, sulanma, kızarıklık, gözleri kısarak bakma, odaklama zorluğu, çift görme ve ışık hassasiyeti. Memorial Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Neslihan Astam’a göre, ofis ortamında göz sağlığını etkileyen unsurlar uzun süreli ekran kullanımı, ortam aydınlatması, havalandırma ve özellikle klima. Düzenli göz muayenesi ve bilgisayar ekranlarının doğru kullanımına özen gösterilmesi ile bu gibi göz problemlerinin engellenebileceğini söyleyen Astam, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: 
 
  1. Göz muayenelerinizi ihmal etmeyin.
  2. Doğru gözlük seçimine önem verin.
  3. Ekrana bakarak çalışırken kontakt lens yerine gözlük tercih edilmesi sorunların azalmasını sağlar.
  4. Gözyaşı fonksiyonlarınızı ölçtürün. 
  5. Ekran mesafesini koruyun.
  6. Ortam aydınlatması doğru yapılmalı, ekranda dış ortam yansımalarının olması engellenmeli.
  7. Bilgisayar başındayken yarım saatte bir mola verin.
  8. Ekrana bakarken gözler sık sık göz kırpılarak, göz yüzeyinin nemlenmesi sağlanarak kuruluk ya da aşırı sulanma azaltılabilir.
 
ETİKETLER : 1046
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN