İnsan Kaynakları 09 EYLÜL 2013 / 08:15

Grafik tasarım eğitiminde kariyer olanakları ve bireysel özellikler nasıl olmalı?

Grafik tasarım eğitimi; günümüzde sürekli değişen ve gelişen teknolojiye duyarlı ve esnek yapıda oluyor. Tasarımcı kimliğine sahip bireyler de öğrenciliklerinden itibaren yeni iletişim araçlarına yol açan yeni teknolojilere hızla uyum sağlıyor, özgür yapılarını özgün tasarımlarla yansıtıyor.
Farklı dil, kültür ve ilgilere sahip insanlar arasındaki iletişimin yoğunlaştığı günümüzün küresel dünyasında tasarımcılar, yerel dokuları küresel düzeyde dikkate alırken toplumun estetik, psikolojik, toplumsal ve işlevsel ihtiyaçlarını da anlayıp çalışmalarına yansıtıyor.
Eğitim modelleri, tasarım öğrencilerini bireysel olarak düşünmeye ve düşündüğünü ifade etmeye iterken sorun çözme yöntemlerini içselleştiren tasarım öğrencileri değişen dünya ile birlikte eğitimlerini alırken öğreniyor, değişiyor ve dönüşüyor.
Era Teknik Koleji, geleceğin eğilimlerini yönetecek tasarım öğrencilerine, baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, ambalaj tasarımı gibi birçok ortamda sayısal ya da basılı gereksinimleri sağlayarak grafik tasarımcılarını, çağdaş dünyanın tasarım eğilimleri ve sektörde bu eğilimleri takip eden kurum ve kuruluşları ile işbirliği halinde yetiştiriyor. Grafik tasarımcısı, mimari, iç mimari ve pazarlama ofislerinde kariyer yapabilecekleri gibi sanat yönetmenliği, metin yazarlığı, tipografi, web tasarımı, iletişim, endüstriyel, bilgi tasarımcılığı gibi meslekleri de yapabiliyorlar. Bir tasarımcıda bireysel olarak olması gereken özellikler şu şekilde sıralanıyor:
• Mesleki etiğe sahip,
• Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
• Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen ,
• Estetik görüş sahibi, güzel sanatlara karşı ilgili,
• Hayal gücü zengin, yaratıcı,
• Tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilen,
• Sosyal, psikolojik, sanatsal alanlara ilgili
• Yeniliklere açık, teknolojiyi yakından izleyen,
• Dikkatini belli bir noktaya yoğunlaştırabilen kimseler.
ETİKETLER : Sayı:937
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN