İnsan Kaynakları 15 KASIM 2015 / 13:50

Hayaller ve gerçekler arasındaki uçurum

Kariyer.net tarafından düzenlenen ve yaklaşık 5 bin kişinin online olarak yanıtladığı anket sonuçları, çalışanların nasıl bir ofis hayal ettiğini ve gerçekte çalıştıkları ofislerle ilgili farkları ortaya koyuyor. Ankette ‘çalışma ortamı sorunların ne olduğu?’ sorusuna ağırlıklı olarak ofislerin kalabalık ve gürültülü olması, havalandırma problemi, rahatsız sandalyeler, ışık problemi, dar masalar ve müzik dinleyememek yanıtları verildi. Ankete katılanların yüzde 70’i ofislerinde dinlenme odaları olmasını istiyor. Ofiste bunun yanında en çok istenen unsurlar ise spor salonu, oyun salonu, yeterli ışıklandırma ve tek kişilik masalar. Çalışma ortamının, iş performansını etkilediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 91. Çalışanların yüzde 36’sı açık ofiste çalıştığını belirtirken, açık ofislerde kulaklıkla yaşamak zorunda olduklarından, herkesin birbirinin ekranını izlediğinden, gürültü ve telefon konuşmalarının dinlenmesinden şikâyetçi olduklarını vurguluyor. 
 
Gönül ‘masaj koltuğu’ ister
Ofislerin eğlenceli ve rahat olabilmesi adına içinde neler olması sorulduğunda ise verilen cevaplar şöyle: Oyun alanları, masaj koltuğu, ergonomik ve rahat koltuklar, dinlenme odaları, restoran, spor salonu, kış bahçesi, güzellik merkezi, yiyecek otomatları, yiyecek-içecek ikramları ve çay kahve makinaları.
Çalışanların ‘ideal ofis ortamı’ tanımı; eğlenceli, rahat ve huzurlu, yüksek teknolojik özelliklere sahip, sosyalleşebilme imkanı sunan ve istedikleri zaman istedikleri yerde çalışabilecekleri mekanlar. Buna karşılık, çalışanların yüzde 49’u ofislerinin bu tanıma hiç uymadığını belirtirken, yüzde 31’i masalarının bile çalışmaya elverişli olmadığı şikayetini dile getiriyor.  Çalışanların iş ortamında en çok rahatsız oldukları durum ise iş arkadaşlarının dedikoducu olmaları. Çalışma arkadaşının, iş performansını etkilediğini söyleyenlerin oranı da yüzde 84. 
ETİKETLER : 1046

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics