İnsan Kaynakları 01 ARALIK 2014 / 09:53

Her işin temeli staj

Yazılım uzmanından satış temsilcisine kadar birçok farklı başlıkta istihdam fırsatı sunan BT sektörünün büyüme eğilimini devam ettirmesi, yeni istihdam fırsatları anlamını da taşıyor. Experteam CEO’su Özgür Dönmez de, giderek büyüyen BT sektörünün sürekli yeni elemanlara ihtiyaç duyduğunu, kariyer fırsatları sunduğunu vurguladı.

2015 yılında sektörün yüzde 10- 12 büyümesi hedefine işaret eden Özgür Dönmez, böylece sektörün birçok yeni istihdam yaratacağını söyledi. Sektörde en çok tercih edilen pozisyonların başında ise yazılım uzmanlığının geldiğini hatırlatan Dönmez, “Özellikle Java, .Net ve Oracle yazılım uzmanları en çok arananlar arasında. Bunu veritabanı yöneticisi, analist ve yazılım test uzmanlığı gibi pozisyonlar izliyor” bilgisini verdi.

Kariyer yolu stajdan geçiyor

BT sektöründe çalışmak isteyenlerin okulu bitirmeden önce birkaç staj yapmaları önemli bir gereklilik olduğu gibi, bunun kadrolu istihdama dönme potansiyeli de yüksek. “Sektörde staja başlayıp, kadrolu işe devam edenlerin oranı yüzde 40’a yakın” örneğini veren Özgür Dönmez, staj yapılan şirkette işe başlama fırsatının yanı sıra başka şirketlerin işe alım sürecinde de staj yapmanın fark yarattığına dikkat çekti. Dönmez, kendi kurumsal staj politikalarını şöyle anlattı:

“Kış dönemi staj programımız ile yılsonunda mezun olacak öğrencilerin hem performansını hem verimliliğini ölçerek bu sektöre uygunluklarını değerlendirip iş teklifinde bulunuyoruz. Üniversitelerin mühendislik fakültesinde okuyan Endüstri Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Sistem ve Teknolojileri, Matematik – Bilgisayar ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencileri tercih ediliyor. Geçen yıl kış dönemi staj programı sonrasında 12 kişiden 5 kişi kadrolu olarak işe başladı. 12 stajyerden 3 tanesi 3. sınıfta okuması nedeniyle bu yıl da staj programımızda devam ediyorlar. Yeni mezun olduktan sonra şirketimize başlayan çalışanlarımız için eğitimler sunuyoruz. Sektöre giriş öncesinde öğrencilerin kendini geliştirmesi için kişisel eğitimlere katılması büyük faydalar sağlıyor”

Kişi, kendini geliştirmesi gerektiğini bilmeli

Bu alanda kariyer fırsatlarını yakalamak isteyenlerin okul döneminde iş hayatına atılmaları önemli. Bilişim sektörü stajyerleri böylece işin içine girerek sektöre daha hızlı uyum sağlama fırsatı yakalayabiliyor. Öğrenciler arasında yaygın olan ‘Sadece fotokopi mi çekerim?’ korkusunun, en azından bilişim sektörü stajyerlerinde olmaması gerektiğini vurgulayan Dönmez, şu önerileri de ekledi:

“Öğrencilerin okul ile beraber belirli firmaların sertifika programlarına katılması ve yakın bulduğu teknik alanlarda kendini geliştirmesi gerek. Bir uzman olabilmek için kişisel anlamda detaycı, sorgulayıcı, takipçi, planlı ve programlı, yönetsel becerisi yüksek ve iletişimi kuvvetli olması bizim için önemli. Sektöre girmeden önce bu alanlarda kendini geliştirmek için kişisel eğitimlere katılması da fayda demek.”

 
ETİKETLER : 998

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics