İnsan Kaynakları 20 KASIM 2011 / 16:03

İK danışmanlığında ‘BT uzmanlığı’ farkı

Origo Danışmanlık, BT odaklı işe alımlarda hem BT sektörüne hem de farklı sektörlerde olup, doğru BT istihdamını yapmak isteyen şirketlere destek veriyor. Origo Danışmanlık Kurucu Ortaklarından Aslıhan Sencer, 2008 Mayıs’ında kuruldukları bilgisini verirken, en önemli bağlantı noktalarının Oracle’ın çözüm ortağı Experteam ile bağları olduğunu vurguladı. Böylece, ilk andan itibaren BT dünyasının insan kaynağının merkezi olma hedefiyle ilerlediklerini, ‘Origo’nun kelime anlamının da ‘temel, merkez’ olduğunu söyleyen Sencer, şöyle devam etti:
“Hem iş ortağımıza hem adaya eşit mesafede olmamız gerektiğini düşünerek, hem kardeş şirketimiz Experteam’in işe alım süreçlerini hem de dışarıdan gelen bu konudaki ihtiyaçları yönetmek önceliğiyle hareket ettik. Ana konumuz BT kadrosu oluşumu ve bu başlıkta tüm farklı iş kollarının ve ekiplerin işe alım süreçlerini yönetiyoruz. Bu başlıkta yeni mezunlardan, daha deneyimli kadroların iş ortaklarımızın ihtiyaçları ile buluşturulmasına kadar kapsamlı bir yapı söz konusu.”
Origo Danışmanlık, önemli bir uluslararası çalışmaya da imza attı. ABD merkezli Johnson Controls, Belçika’daki teknoloji merkezini Türkiye’ye taşımak için Experteam ile iş ortaklığı yapınca, istihdam sürecini de Origo yönetti. 2009 Mayıs’ında başlayan çalışmaların ardından, bir yılda İstanbul’da teknoloji merkezi kurarak, 70 kişilik istihdam sağladıklarını belirten Sencer, şu bilgileri verdi: “Veri merkezi, iş zekâsı yönetimi gibi başlıklarda çok farklı ekipler oluşturduk. Şirketin uluslararası birçok projesinin çalışmaları burada yapılıyor. Bu çalışma bizim için değerli. Çünkü bir tarafta Türk insan kaynağının küresel bir projede başarısı ve bir tarafta da, bizim böyle bir küresel projeyi yürütmemiz ile bir başarı hikayesi yarattık.”

Her sektöre kapsamlı BT desteği
Origo Danışmanlık’ın gerek BT sektörü gerekse diğer sektörlerden sayısı 40’a yakın, önemli iş ortakları var. Bunlar arasında Şişecam, Kordsa Global, Abbott, Gefco, Sütaş, Evyap, C&A, Alcatel-Lucent, Danone, Shaya, Vodafone, Kimberly-Clark, İdea Teknoloji, Netsis, Gittigidiyor gibi şirketler yer alıyor.

Aslihan Sencer2012 de hareketli olacak

Kendileri gibi İŞKUR’dan yetkili çok sayıda İK danışmanlık şirketi olduğunu, ama BT alanında doğru istihdam yönetiminin çok farklı olduğunu söyleyen Aslıhan Sencer, 2012 yılı hedefleri ile ilgili şu bilgileri paylaştı:
“Odağımız ve iş ortaklarımız nezdinde önemli bir algı yarattık, iş ortağı ve insan kaynağı arasında eşit mesafeyi korumak gibi önemli bir noktaya ulaştık. İş ortaklarımızın 2012 yılı istihdam projelerini ve hedeflerini aldık, buna göre iş planlarımızı yaptık. 2012’nin de bu şekilde devam etmesini öngörüyoruz. Butik bir yapı olmamız, bize esneklik katıyor. Ayrıca BT başlığında ihtiyaçlar ve gelişim hiç bitmiyor.”
ETİKETLER : Sayı:846