İnsan Kaynakları 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

İlk kadın girişimciler mezun oldu

Özyeğin Üniversitesi’nin Goldman Sachs işbirliğiyle yürüttüğü ‘10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı’ ilk mezunlarını verdi. ‘10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı’na katılan ilk 29 kadın girişimci sertifikalarını gerçekleşen törenle Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Akademik Direktörü Prof.Dr. Ali Beba’nın elinden aldı.
Goldman Sachs’ın 2008 yılında ‘10.000 Kadın’ adıyla başlattığı projeyle 5 yıl içinde dünyada toplam 10 bin kadına girişimcilik eğitimi verilmesi hedefleniyor. Bu proje kapsamında, Özyeğin Üniversitesi tarafından bu yıl 85 kadına, üç yılda toplam 340 kadına ücretsiz girişimcilik eğitimi verilecek. Dünya çapında 20 ülkede uygulanan ve 100 milyon dolarlık bir bütçeyle gerçekleştirilen program sayesinde, gelişmekte olan ülkelerde kadınların girişimcilik ve yöneticilik yönlerinin güçlendirilmesi, kadın - erkek eşitsizliğinin azaltılarak paylaşımcı, sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin desteklenmesi amaçlanıyor.
Projenin Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından yürütülen Türkiye programı ise seçme eleme süreci başta olmak üzere tüm uygulama aşamalarında örnek uygulama seçilerek projenin yürütüldüğü 20 ülke arasında büyük bir başarıya imza attı.
Sertifika töreninde bir konuşma yapan Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin üniversite olarak Türkiye’de girişimcilik kültürünün gelişmesine katkı sağlayan  programlara büyük önem verdiklerini, kadın girişimciliğinin gelişmesinin Türkiye’nin ekonomik olarak büyümesinin önemli koşullarından biri olduğunu söyledi. Özyeğin şöyle devam etti:  “10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı ile 300’ün üzerinde kadına ulaşıp onların başarılı girişimciler olmaları ve ekonomik olarak güçlenmeleri için elimizden gelen katkıyı sağlamak istiyoruz” dedi.
Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından yürütülen 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı’nda süresi üç aya yayılmış 6 haftalık toplam 150 saat eğitim veriliyor.
Ekonomik büyüme potansiyeli yüksek bir işe veya iş fikrine sahip olan, ancak gerekli eğitimleri alamamış ve maddi koşulları sınırlı kadın girişimcilere bedelsiz olarak verilecek olan eğitimlere katılacaklar Goldman Sachs tarafından geliştirilen kriterlere göre seçiliyor.
Bilgi için: www.10000kadin.org
ETİKETLER : Sayı:782

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics