İnsan Kaynakları 13 ŞUBAT 2016 / 15:39

İnşaat sektörü çalışanları BIM teknolojisine hazırlanıyor

Autodesk ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğiyle oluşturulan “BIM Uzmanlık Sertifika Programı” ikinci yılında da inşaat profesyonellerinin BIM teknolojisi ile tanışmalarını amaçlıyor. İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde (İTÜSEM) verilen üç modüllü eğitim programı 9 Nisan’a kadar sürecek. Programın hedef kitlesi ise inşaat sektörü profesyonelleri, ayrıca mimarlık ve mühendislik öğrencileri. Sertifika alanların, sektörde BIM uzmanı ve BIM yöneticisi olarak görev yapması hedefleniyor.
 
İnşaat projelerinde taraflar arasındaki bilgi alışverişini ve koordinasyonu kolaylaştırmak için bir yapının yaşam döngüsü boyunca kullanılacak bilgilerinin 3D ve dijital olarak temsil edilmesi sürecini ifade eden Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) gelişimi adına devlet teşvikleri ve zorunlulukları var. Türkiye’de ise şirketler iki boyutlu çizimlerden BIM modeline geçebilmek için gereken ‘birlikte çalışma’ modeline tam anlamıyla geçemedi. 3. Havalimanı, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı gibi projelerde BIM kullanılmaya başlansa da, bu alanda yetkin eleman eksikliği söz konusu.  
 
BIM uzmanlık sertifika programı üç modülden oluşuyor. İlk modülde katılımcılara BIM hakkında genel bilgiler verilerek, BIM’in nasıl bir çalışma ortamına ihtiyaç duyduğu, dünyada ve Türkiye’de BIM kullanımı ve faydaları, karşılaşılan zorluklar ana hatları ile sunuluyor. İkinci modülde BIM uygulaması yapmak isteyen firmalar için belirlenen genel adımlar detaylı bir uygulama üzerinden adım adım açıklanıyor. Üçüncü modülde ise bir önceki modülde gerçekleştirilen uygulamanın bir benzerinin katılımcılar tarafından gerçekleştirilmesi isteniyor, sonuçların değerlendirilmesi ile başarılı olanlara uzmanlık sertifikası veriliyor. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics