İnsan Kaynakları 07 EKİM 2013 / 08:26

İnsan kaynakları çalışanları teknolojiye hakim olmalı

Günümüzde Z kuşağının iş hayatına girmesi ve diğer kuşaklar ile kuşak çatışmasının yaşanması, İK sürecini en iyi şekilde yönetmek isteyen yöneticilerin kendilerinin de değişen düzene uyum sağlamalarını zorunlu kılıyor. Hızlı ve organize İK süreçlerini yönetmek zorunda olan İK yöneticisinin imdadına ise teknoloji yetişiyor. İnsan Kaynakları departmanlarının artık teknolojiyi daha etkin kullanarak, süreçleri daha hızlı ve verimli hale getirebilmelerinin önemi ise gün geçtikçe artıyor. İK süreçlerinde önemli katma değerlerden biri de artık ‘teknolojiye hakim İK’cı dönemi’.
İnsan kaynaklarında teknoloji desteği ne kadar fazla olursa yöneticiler o kadar verimli olabiliyor, süreçler daha hızlı ilerliyor, çalışan yararına daha iyi uygulamalar geliştirilebiliyor. Doğru teknoloji kullanan ekiplerin sektörde üstünlük yakaladığını belirten Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya konu ile ilgili şu yorumu yapıyor: ”Teknoloji kullanımı artık her departman ve her çalışan için zorunlu. Bundan İK’yı ayrı tutmak mümkün değil. İnsan Kaynakları’nın asıl hedefi, çalışan için kullanılacak standartların ve sistemlerin mümkün olan en verimli ve iyi şekilde kullanılmasını sağlamak, dolayısıyla teknoloji kullanımı bu açıdan baktığımızda olmazsa olmaz bir süreç. Bu nedenle 2013’te İK yazılımlarının ya da bütünleşik yazılımların İK modüllerinin şirketlerdeki kullanımında artış olmasını bekliyoruz. Aynı şekilde insan kaynakları yetkililerinin sosyal medyadaki farklı mecraların kullanımını artırmalarını ve var olanları da daha aktif bir şekilde kullanmalarını bekliyoruz.”
İK’nın teknoloji kullanımına örnek olarak; bordro ve özlük işlerinin yürütülmesinde kullanılan yazılımlar, diğer İK süreçlerinin bütünleştirildiği (performans, ücretlendirme, personel bilgileri vb.) İK yazılımları, duyuruların ve bilgilendirmelerin ya da yeni pozisyonların şirket içinde duyurulduğu internal sistemler, yine ağırlıklı olarak işe alıma hizmet eden tüm sosyal medya mecralarını verilebilir.
ETİKETLER : Sayı:941
YORUMLAR
T.C. 10 EKİM 2013 / 11:40 0 0
Sadece insan kaynakları çalışanları mı? Bence bu söz veya varılan sonuç eksiktir. aşağıdaki linkte konuyu biraz daha ayrıntılı olarak ele alıyorum:

saygılarımla,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN