İnsan Kaynakları 28 EKİM 2013 / 08:21

Intel Yeni Teknolojiler Bölümü Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz oldu

Ayşegül İldeniz, Intel’in Yeni Teknolojiler Bölümü’nün Dünya Başkan Yardımcısı görevine getirildi. Intel’in yeni nesil ve giyilebilir teknolojiler vizyonuna liderlik edecek olan İldeniz, gelecek teknolojilerinin geliştirilmesi ve yönetimi göreviyle Silikon Vadisi’nin en kıdemli kadın yöneticisi sıfatını kazandı.

Ayşegül İldeniz kimdir?
Ayşegül İldeniz Intel’e 1998 yılında Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nden Sorumlu Pazarlama Müdürü olarak katıldı. 2001-2004 yılları arasında Intel Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürüten İldeniz, 2004 yılından bu yana Intel’in aralarında Türkiye, Mısır, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu, 67 ülkeyi kapsayan Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı ve Intel’in EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi) Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. OECD’de Teknoloji Komitesi Başkan Yardımcılığı ve TÜSİAD’ da Teknoloji ve İnovasyon Grubu Başkanlığı görevlerini de yürüten İldeniz, aynı zamanda Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu’nda da yer alıyor. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Ayşegül İldeniz’in San Francisco State Üniversitesi’nden Dijital İletişim konusunda master derecesi bulunuyor.
İldeniz, yeni görevinde Silikon Vadisi’nde geliştirilecek yeni cihazlardan sorumlu olarak çalışacak. Bu yeni teknolojiler içinde son zamanlarda ağırlık verilen giyilebilir teknoloji ürünleri de bulunuyor.

“Düşlerimize göre cihazlar üreteceğiz”
ICT Summit NOW’a ana konuşmacı olarak katılan Ayşegül İldeniz ‘7 milyar gelecek’ başlıklı konuşmasında teknolojinin gelişine değinmişti. Yeni teknolojilerin vizyonu ve gelişme hızıyla ilgili konuşmasında “Teknoloji önümüzden değil arkamızdan geliyor. Bugün kullandığımız cihazlar ihtiyaçlarımızın ve hayallerimizin sınırlarını gösteriyor. Düşlerimize göre cihazlar üretmeye devam edeceğiz. 7 milyar insan farklı düşler ve ihtiyaçlar anlamına geliyor. Gelecek teknolojiler her bireyin farklı yaşamasına fırsat verecek” sözleriyle teknolojinin bugün geldiği noktayı değerlendirdi.

Kadın yönetici sorumluluğuna sahip
İldeniz, yeni göreviyle Silikon Vadisi’ne giden en kıdemli Türk kadın yönetici oldu. 2004 yılında Dünya Gazetesi tarafından Yılın Bilişim Kadını ve 2006 yılında Yılın Kadın Yöneticisi seçilen İldeniz, Intel’in Kadın ve Bilişim Platformu’nun kurucusudur. KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) Danışma Kurulu’nda da yer alan İldeniz, üst düzey bir Türk kadın yönetici olmanın sorumluluğunu taşıyor. Bu yılın başında Intel’in yayımladığı “Kadınlar ve İnternet” araştırmasının sonucunu paylaştığında kadınların, erkeklere oranla yüzde 25 daha az internet kullanabildiklerini ve bu eşitsizliğin daha da derinleşmemesi için gereken sosyal sorumluluk projelerinin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Teknoloji okuryazarlığı eşitsizliği ve eğitime olan duyarlılığını gerçekleştirdiği projelerde de gösteriyor.
ETİKETLER : Sayı:943