İnsan Kaynakları 24 HAZİRAN 2011 / 10:41

İş dünyasında yeni uzmanlık alanı

Sosyal ağların yaygınlığı ve gelişimi ile öne çıkan bir kavram olan ‘networking’, yani ‘bağlantılar kurmak’, artık yeni bir iş kolu halini alıyor. Bu kapsamda, iş dünyasının ‘Business Networking Uzmanı’ arayışına girmesi, sektör yetkililerine göre, şaşırtıcı olmayacak. Bu yapıda başarıyı ise, ‘networking’ stratejilerini doğru kullananlar yakalayacak.

Maliyet avantajı, tanıtım fırsatı
İnsan Kaynakları alanında yeni bir pozisyon böylece hayat buluyor. Business Networking Akademi Kurucusu Ertuğrul Belen, “Networking’de tanışma sonrası takibin yanı sıra, karşılık beklemeden, beklenti yaratmadan, doğru kişileri, doğru zamanda ve uygun bir şekilde tanışma ile yeni bağlantılar oluşturulabiliyor” dedi. Belen’e göre, birkaç yıl içinde ‘Business Networking Uzmanları’ iş dünyasında yoğun bir biçimde aranacak. Belen, şu eleştiriyi yaptı:
“Şirketler milyonlarca lira değerinde tanıtım, reklam ve iş geliştirme faaliyetlerinde bulunuyor. Oysa şirketler, yöneticilerini kendilerini temsilen gönderdikleri toplantı, konferans ve seyahatlerde etkili kartvizit kullanma, kendilerini ve şirketlerini etkili bir şekilde tanıtacak asansör cümlelerini oluşturma ile kurdukları bağları şirketin sosyal sermayesi olarak kurum içine aktarma konularına halen odaklanmıyorlar. Bu noktada da ‘Business Networking Uzmanları’na ihtiyaç duyulacak.”
Business Networking Uzmanları’nın şirketlere birçok başlıkta katkısı oluyor. Öncelikle şirket içinde alınacak her kararın ilişkiler ve bağlantılarla somutlaştırılması söz konusu. Ayrıca doğru iş ortaklıklarıyla yeni bir bağlantı için gerekli zaman ve finansal kayıplar azaltılabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:827

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics